Tarihi Geçmişe Hitap Eden Kaliteli 5 Oyun

Fahri Gün 28 Ağu 2020 Oyun 1.137  0

Yeni içeriğimizde tarihi bir geçmişe hitap eden kaliteli 5 video oyununu derliyoruz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Video oyunları kendi arasında çok fazla farklı konuya ayrılıyor ve farklı kitlelere hitap edebiliyor. Örneğin bazı oyunlar tamamen eğlenceye yönelikken bazı oyunlar sahip oldukları tarihsel dolgunluk ile oyuncuları gerçekçilik ve strateji hususunda etkileyebiliyor. Örneğin bu oyunlardan birinin Total War : Atilla olduğunu rahatlıkla şimdiden söylemek mümkün.

İşte tarihi geçmişe hitap eden 5 kaliteli oyun :

Total War : ATILLA

Tarihi oyunlar arasında oldukça büyük bir öneme sahip olan Total War serisinin Total War : Atilla isimli oyununda da milattan önce 395-800 yılmarı arasındaki Geç Antif Çağ anlatılıyor. Bu dönemi epey başarılı bir şekilde işleyen yapımcı, o dönemde yaşanan kültürel, sosyal, çevresel ve politik reaksiyonları gerçek tarihe uygun bir şekilde işleyip oyuncuya hissettiriyor. Aynı zamanda Batı Roma İmparatorluğunun çöküşü ile ilgili de çok iyi bir anlatıma sahip bir oyun olduğunu ifade etmek gerekiyor.

L.A. Noire


Epey iddialı dönem oyunlarından biridir. 1947 Los Angeles’ında geçmekte olan oyunda bir cinayet masası dedektifinin rolüne bürünüyorsunuz ve şüphelileri sorgulayıp silahlı çatışmaya giriyorsunuz. Döneminin arabalarını ve şehir yaşamını epey iyi bir şekilde yansıtan L.A. Noire bu bağlamda listemizde olması gereken iddialı oyunlardan biri olarak göze çarpıyor.

Crusader Kings II

Feodal yapıyı epey başarılı olarak lanse edebilen Crusader Kings II video oyunu döneminin kültürel, politik ve sosyal yapısı ile ilgili oyuncuya önemli bilgiler sunması ile dikkat çekiyor. 11. ve 14. yüzyıl dönemleri arasında Avrupa’da geçmekte olan Crusader Kings II video oyunu dönemi en iyi yansıtan oyunlardan biri. Bu bağlamda kesinlikle değerlendirilmesi gereken video oyunları arasında yer alıyor.

Kingdom Come: Deliverance

Bu oyun 2018 yılında piyasaya sürüldü ve bir anda dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Özellikle sizi tam bir orta çağ atmosferine götürmeyi başaran Kingdom Come: Deliverance video oyununda kullanılan zırhlar, mekanlar, silahların orta çağ tarihçilerinin emekleriyle tasarlanıp sunulması dikkat çekici. Aynı zamanda kılıcı savurma mekaniği ile ilgili bu doğrultuda özel olarak çalışılmış ve oyun tamamen gerçek bir orta çağ kılıç savaşı ile orta çağ sosyal – kültürel atmosferi üzerine ağırlık vermiş olan epey güçlü bir yapım. Bu bağlamda tarihsel gerçekçi oyunlardan hoşlanan oyuncuların kesinlikle denemesi gereken video oyunlarından biri olduğunu söylemek mümkün.

Ghost of Tsushima

2020 yılında yalnızca PlayStation 4 için piyasaya sürülen Ghost of Tsushima gerek grafikleri gerek gerçekçi yapısı ile oyuncuların hemen dikkatini çekmeyi başardı. 13. yüzyılın Feodal Japonya’sında geçmekte olan oyunun açılış bölümünde Lord Shimura’nın esir düştüğü Komoda sahilinde gerçekleştirilen savaş tarihin yeniden vücut bulmuş hali gibi yüzümüze vuruyor. 1274 yılında gerçekleşen ilk Moğol istilasını detaylı bir şekilde işleyen oyun bu tarz yapımlardan hoşlananlar için kesinlikle edinilip oynanması gereken bir türden ancak fiyatının biraz tuzluğu olduğunu da atlamamak gerekiyor.
Etiketler:
Little Nightmares 2 İncelemesi
XCom 2 Collection IOS İncelemesi
The Medium İncelemesi
Bioshock The Collection İçin Büyük Bir İndirim Fırsatı Sunuldu

Yorum Yapmayı Unutmayın :)