Harici Ses Kartı Anakartın Hangi Girişine Takılabilir?

Fahri Gün 02 Eyl 2017 Bilgisayar 3.380  0

Elinizde harici bir ses kartı var ise ve anakartın hangi slotuna takılacağını bilmiyorsanız bu konuda vereceğimiz yeni bilgiler oldukça işinize yarayacak.

Anakartın kendi ses kartı yani dahili ses yongası maalesef yeterli verimlilikte olmaz ve bu yüzden bilgisayarımız için çoğunlukla güzel bir harici ses kartına ihtiyaç duyarız. Ancak her ses kartı her anakart ile uyumlu değildir. Anakartın üzerinde PCI, PCI-E, AGP gibi slotlar vardır. Bunlar ses kartınızı yakından ilgilendirir çünkü elinizdeki ses kartını doğru slota takmanız gerekiyor.

Örneğin kendinize güzel bir ses kartı aldınız diyelim ancak nereye takacağınızı bilmiyorsunuz. İlk olarak ses kartınızın cinsini öğrenin. Ses kartınız PCI ise o halde anakartınızın PCI slotuna takmanız lazım. PCI bir ses kartı AGP ve PCI-E slotlarda çalışmaz. Sadece PCI slotta çalışır. Aynı şekilde PCI-E bir ses kartı PCI-E olmayan bir girişte çalışmaz. O halde artık ses kartımızın girişinin cinsinin oldukça önemli  olduğunu ve uyum göstermesi gerektiğini biliyoruz.

Öte yandan çoğu kullanıcı ses kartı X4 ise bunu X16 slota takamayacağını zanneder fakat takabilirsiniz. Mesela x16 PCI-E slotunuz var diyelim. Bildiğiniz gibi bu slotlar genellikle ekran kartları için kullanılır ancak illa ekran kartı takacaksınız diye bir kaide yok. Elinizdeki ses kartı PCI-E olduğu taktirde grafik kart yerine ses kartı takmanız da mümkün. Yani X16 slota X1, x4, x8 kartlar takabilmektesiniz.

Etiketler: ,
Monster Markut M7 V6.2.4 incelemesi
Laptop Klavyesi Temizlemenin Püf Noktaları
Spotify Jam’ı Bilgisayarda Kullanma Rehberi
Windows 11 Ekran Kartı Sıcaklığı Ölçme Rehberi

“Harici Ses Kartı Anakartın Hangi Girişine Takılabilir?” üzerine 1 yorum

  1. XINEFFABLE dedi ki:

    şimdi elimdeki ses kartının hangi slota takılacağını nereden bilicem

Yorum Yapmayı Unutmayın :)