Laptop Klavyesi Temizlemenin Püf Noktaları

Fahri Gün 05 Nis 2024 Bilgisayar 102  0

Yazımızda laptop klavyesi temizlemenin püf noktalarının neler olduğuyla ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz. İşte konuya ilişkin tüm ayrıntılar…

Laptop cihazları günümüzde taşınır olmalarından dolayı yaygın olarak kullanılmakta olup, gerek iş gerekse oyun bilgisayarları olarak laptop ürünlerini görebiliyoruz.

Klavyeler, son derece yaygın olarak kullanıldıklarından ve aynı zamanda içerisine toz girme ihtimali çok fazla olduğundan bakteri ve toz toplama özelliğine sahiptirler. Bu bağlamda laptop klavyelerinin de temizliğinin düzenli olarak yapılması gerekir. Peki laptop klavye temizliği nasıl yapılmaktadır ve bu hususta dikkat edilmesi gereken unsurlar nelerdir?

Ters tutup silkeleyerek temizleme

Klavyeyi silkeleyerek temizleme size garip geliyor olabilir ancak aslında en çok kullanılan klavye temizleme yöntemi budur. Klavyenin içerisine kaçan tozlar, yer çekimi nedeniyle klavyenin içerisinde zeminde kaldıklarından, tozların yanı sıra ufak parçacıklar da klavye tuşlarının arasına girdiğinden, bilgisayarı ters çevirip, yani klavye tuşlarını aşağıya doğru tutup bilgisayarı hafifçe sallamak ve klavyenin olduğu bölüme hafifçe vurmak klavyenin içerisinde biriken bazı pisliklerin dışarı atılmasını sağlayacaktır. Ancak bunu yaparken nazik olmak gerekmektedir. Bu işlemi yapmadan önce cihazı kapalı hale getirmeniz ve yaparken de elinizden kaymaması için özenli davranmanız gerekir.

Nemli bez kullanarak temizleme

Hafif nemli mikrofiber bir bez yardımıyla laptop kapalı durumda iken klavyenin tuşlarının arasındaki kirleri silerek temizleyebilirsiniz. Aynı yöntemi laptop ekranı için de yapabilirsiniz ancak laptop ekranını silmeden önce klavyeyi silmeniz halinde bezi temizlemeniz gerekecektir. Aksi taktirde ekran daha çok kirlenecektir.

Klavye tuşlarının sökülmesi

Klavye tuşlarının arasında sıkışan kirleri çıkarabilmek için klavyenizin tuşlarını sökebilirsiniz ancak bundan emin değilseniz yapmayın çünkü bu durum laptop tasarımından tasarımına değişmekte olduğundan laptopa zarar verme ihtimaliniz de vardır. Bu gibi durumlarda elektrikli süpürgeden veya hava kompresöründen yardım alabilirsiniz. Elektronik aleti en alt seviyede çalıştırıp, içerisinde sıkışan kirleri çıkarabilmeniz mümkündür.

Low Level ve High Level Programlama Dilleri Arasındaki Farklar
Windows 11 Copilot özelliği otomatik olarak çalışması için tekrar teste alındı
Monster Markut M7 V6.2.4 incelemesi
Spotify Jam’ı Bilgisayarda Kullanma Rehberi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)