Windows 10 Ses Problemini Giderme Yöntemi

Fahri Gün 02 Şub 2020 Bilgisayar 942  0

Hazırladığımız yeni yazımızda Windows 10 işletim sistemindeki ses problemlerinin nasıl giderilebileceğine değinmekteyiz. İşte ayrıntılar…

Ses sorunları aslına bakarsanız bilgisayarınızda pek çok soruna bağlı olarak meydana gelebilir ancak biz bu yazımızda Windows 10 kaynaklı ses problemine değineceğiz.

Ses Kontrolü:

İlk olarak ses aygıtınızın bilgisayarınıza takılı olup olmadığını kontrol edin. Eğer takılıysa Windows 10 işletim sisteminizin sesi görüp görmediğini inceleyin. Eğer bilgisayarınızda herhangi bir ses çıkışı bulunuyorsa o halde sağ alt köşede ses çıkış olmadığına dair çıkan İşaretin üzerine tıklayın ve sesi aktif hale getirin.

Ses Sürücüsü Kontrolü

İşletim sisteminiz ses donanımını algılamıyorsa o halde Aygıt Yöneticisi içerisinden ses aygıtınızın üzerine gelip sağ tık yaparak güncelleştirme gerçekleştirmeniz veyahut eğer ses driver yazılımı elinizde zaten varsa direkt olarak yazılımı tekrar yüklemenizi öneriyoruz. Ses sürücülerini tıpkı bir program yükler gibi çalıştırıp İleri komutu verdiğiniz zaman yükleme işlemi başlar ve kısa sürede biter. Örneğin eğer uyumluysa ki büyük olasılıkla uyumludur; Realtek High Definition sürücüsünü bilgisayarınıza indirip yükleyebilirsiniz.

Ses Çıkış Kontrolü

Sorunu düzelmeyen kullanıcıların sesin hoparlöre mi yoksa kulaklığa mı verildiğini kontrol etmesi gerekir. Eğer bilgisayarda kulaklık takılıysa kulaklığı çıkarıp hoparlörü bağlayarak o şekilde deneyin. Eğer hoparlör takılıysa da tam tersini yaparak yani kulaklığınızı takarak deneyin. Denetim Masasını açın ve Ses seçeneklerine erişip Ekranda Ses penceresine geçiş yapın. Ekranda Ses penceresi içerisinde sesin yürütüldüğü aygıtların listesinden kulaklık veyahut hoparlöre çift tıklama yaparak seçip sağ tıklayarak varsayılan hale getirebilirsiniz.

Sorun Giderici

Eğer bunlar işe yaramadıysa sorun giderici adımına başvurabilirsiniz. Sorun giderici aracı ile az da olsa problemi çözme ihtimaliniz var. Bunun için Windows 10 arama kutucuğuna Ses çalmayla ilgili sorunları bul ve onar’ yazıp çıkan seçeneğe tıklayın. Eğer Windows 7 kullanıyorsanız o halde arama kısmına ‘Ses kayıttan yürütme sorunlarını bul ve düzelt’ şeklinde yazıp aratın. Böylece sorun gidericisi ile tarama yapabilirsiniz.
Etiketler: ,
Low Level ve High Level Programlama Dilleri Arasındaki Farklar
Windows 11 Copilot özelliği otomatik olarak çalışması için tekrar teste alındı
Monster Markut M7 V6.2.4 incelemesi
Laptop Klavyesi Temizlemenin Püf Noktaları

Yorum Yapmayı Unutmayın :)