Windows 10 Gece Işığı Özelliği Hakkında Detaylı Anlatım

Fahri Gün 06 Eki 2017 Bilgisayar 888  0

Windows 10 işletim sisteminde herhangi bir ek programa gerek duymadan gece ışığını aktif hale getirebilirsiniz. Yeni içeriğimizde bunu nasıl yapabileceğinizi anlatıyoruz.

Bildiğiniz gibi bilgisayarlar mavi ışık yayan cihazlar ve ekrana özellikle gece karanlığında uzun süre bakmak tehlikeli. Bunun nedenini Mavi Işığın Tanımı ve Zararları isimli konumuzda anlatmıştık tıklayıp ulaşabilirsiniz.

Mavi ışığı engelleyebilmek amacıyla Microsoft Windows 10’a bir gece modu eklenmiş. Gece modunu aktif ettiğinizde mavi ışık filtresi devreye giriyor ve böylelikle gözleriniz karanlık ortamda da olsa mavi ışığa bakarken çok etkilenmiyor.

Windows 10 Gece Işığı Özelliği Nasıl Açılır?

Bunun için Windows 10 işletim sisteminizde masaüstüne gelin ve sağ tıklayarak Görüntü Ayarları alanına girin.

Renk yazan kısmın altında Gece Işığı – Kapalı yazmaktadır. Gece Işığı işaretini Açık yaparsanız gece ışığı artık sisteminizde aktif hale gelecektir. Microsoft’un otomatik varsayılan ayarlarında gece ışığı saat akşam 21:00’da devreye girer ve sabah 07:00’da sona erer. İsterseniz bu zamanlamayı da ayarlayabilirsiniz.

Zamanlamayı ayarlayabilmek için de Gece Işığı kısmının hemen altında bulunan Gece Işığı Ayarları yazısına tıklayın. Ardından Gece Işığını Zamanlayın bölümünü Açık yapın ve gece ışığının aktif olmasını istediğiniz saat aralığını girin.

Zamanlama ayarını da yaptıktan sonra son olarak renk sıcaklığını da yine Gece ışığı ayarları alanından ayarlayabildiğinizi belirtelim. Gece Renk Sıcaklığı seçeneğinin altındaki barda oynama yapıp tercihinizi kendi gözlerinize göre belirleyin. Hepsi bu kadar.

MacOS Cihazda Ekran Görüntüsü Alma Yöntemi
Bilgisayar Üzerinde Basitçe Çizim Yapabileceğiniz 5 Çizim Programı
Uygulama Düzgün Başlatılamadı 0xc0000005 Hatasını Çözme Yöntemi
Samsung Tablet Kategorisinde Dikkat Çeken Bir Başarı Daha Yakaladı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)