Mavi Işık Tanımı ve Zararları

Fahri Gün 29 Eyl 2017 Teknoloji 900  0

Mavi ışığın ne anlama geldiğini ve zararlarının neler olduğunu açıklıyoruz.

Mavi ışık, gözler için tehlikeli olan bir ışık türüdür. Özellikle günümüzde mavi ışığın etkisi çok fazla artmıştır. Çünkü eskiden evimizin içerisinde mavi ışığa pek maruz kalmazken artık insanoğlu mavi ışık ile sürekli iç içe yaşamaktadır. Akıllı telefonlar, bilgisayarlar, televizyonlar ve türevi cihazlar mavi ışık yaymaktadırlar ve bu ışığın miktarı ürünün cinsine göre değişir. Tabii mavi ışık dendiğinde aklınıza sadece bunlar gelmesin. Araç farları, güneş ışınları da yine buna örnek olarak gösterilebilir. Hatta aralarında en zararlısının güneş ışını olduğunu ifade edebiliriz. Araştırmacı uzmanlar tarafından ifade edilenlere göre kapalı bir havada dışarıya çıkmak dahi mavi ışık almamıza neden oluyor. Özellikle etrafınızda su var ise su güneş ışınlarını yansıttığı için açık gözle de rahatlıkla suyun parıldadığını görebilrsiniz. Buna en güzel örnek güneşli bir havada denize baktığınızda karşınıza çıkar.

Mavi ışık, gözde geçici ve kalıcı bozukluklara neden olabilir ve katarakt gibi göz rahatsızlıklarına sebebiyet verebilir. Özellikle gözün savunmasız olduğu bir zamanda bu ışığa maruz kalması oldukça zararlıdır.  İşte bu yüzden özellikle geceleri mavi ışık yayan ekranlara uzun süre bakılmamalı. Çünkü ışık olmayan ortamlarda gözünüz hassasiyetini daha iyi görebilmek için arttıracak ve bu da mavi ışığa karşı olan hassasiyetini çoğaltacaktır.

Korunma Yöntemleri

Eğer güneşli bir havada dışarıya çıkıyorsanız kaliteli bir güneş gözlüğü takın. Bilgisayar ve telefon kullanırken de mavi ışığı filtreleyen özel programlar kullanabilirsiniz. Bu programlara örnek olarak henüz dün sizlerle paylaştığım F.Lux uygulamasını kullanabilirsiniz. F.lux ile ilgili tanıtım yazımızı okumak için buraya tıklayın.

Etiketler:
EMUI 11 ile Sunulan Özellikler
WhatsApp Web Kullanırken Yararlanabileceğiniz Klavye Kısayolları
Adobe Alternatifi Programlar
Ücretsiz Olarak Kullanabileceğiniz 5 Video Hızlandırma Uygulaması

“Mavi Işık Tanımı ve Zararları” üzerine 1 yorum

Yorum Yapmayı Unutmayın :)