Mozilla Firefox İncelemesi

Fahri Gün 29 Eyl 2017 İnternet 606  0

Popüler internet tarayıcılarından Mozilla Firefox’u mercek altına aldık.

Mozilla Firefox, şu an piyasada bulunan en popüler tarayıcılardan biridir ve eski bir tarayıcıdır. Özellikle Windows XP zamanında yıldızı parlamış olan Mozilla Firefox, her ne kadar Chrome ataklarından sonra eski kullanıcı kitlesini kaybetmiş olsada hala geçerliliğini koruyan iddialı tarayıcılardandır.

Tarayıcının masaüstü sürümünü ele aldığımızda yeni sürümünün eski sürümlere göre çok daha hızlı çalıştığını ve başlatıldığını söyleyebiliriz. Çoklu sekmelerde de performans anlamında başarılı olan Mozilla Firefox, her şey stabil derken zaman zaman ciddi kasma problemleri yaşatıyor. Özellikle de tarayıcıda çok eklenti var ise bu eklentiler devreye girerken kasma sorunları oluyor.

Eklenti ve Güvenlik

Mozilla, yıllardır kullanıcı gizliliği konusunda en iddialı tarayıcılardandır. Tarayıcının son sürümlerinde gizlilik modu da bulunmakta, bu mod internette daha özgür gezinmenizi sağlamaktadır. Aynı zamanda ayar kısmından sitelere izlenmek istemediğinize dair bildirim gönderebiliyorsunuz. Ayarlara da sağ  üst köşede bulunan paralel üst üste üç çizgiye tıklayarak erişebiliyorsunuz. Tarayıcı ayarları konusunda gereksinim duyabileceğiniz her şey ince ince düşünerek yapılmış.

Eklenti açısından da oldukça zengin bir tarayıcı. VPN eklentilerinden reklam engelleme eklentilerine, güvenlik eklentilerinden Alexa eklentisine kadar pek çok eklentiye rahatlıkla ulaşabiliyorsunuz. Ancak yukarıda da dediğimiz gibi eklentiler aktif hale geldiğinde tarayıcının hızında ciddi düşmeler yaşanabiliyor.

Kullanışlı Bir Tarayıcı Mı?

Açıkçası çok sayıda sekme ile kullanacaksanız pek kullanışlı değil. Mesela bir sekmedeyken başka bir sekmeyi kapatmak için o sekmenin üzerine tıklayıp ona geçiş yapıp öyle kapatmalısınız veyahut sağ tıklayıp sekmeyi kapat yapmalısınız. Oysa pek çok tarayıcıda direkt tek tıklama ile bu kolayca yapılabiliyor.

Tarayıcının ayarlar alanından ilk açıldığında sabit bir sayfada başlamasını sağlayabiliyor veyahut son oturumu başlatabiliyorsunuz. Son oturum başlatılınca da tüm sekmeleri çalıştırmıyor. Sadece son bulunduğunuz sekmeyi aktif hale getiriyor ve diğer sekmelerdeki siteler yüklenmiyor. Ancak ve ancak siz diğer sekmelerin üzerine tıklarsanız o zaman yükleniyor ki bu da tarayıcının gereksiz yere yük altında kalmamasını sağlıyor.

Video ve Flash Tabanlı Uygulamalar

Flash tabanlı bir iki oyunda test ettim birinde başarılı diğerinde başarısız sonuç aldım. Flash tabanlı uygulamalarda zaman zaman kasmalar oluyor. Onun haricinde akıcı bir deneyim elde edilebildiğini söyleyebilirim.

SONUÇ

Verdiğimiz Puan: 7.1 / 10

Mozilla Firefox her ne kadar kaliteli bir tarayıcı olsada diğer popüler tarayıcıların biraz gerisinde kaldı. Zaten şu an Mozilla, yeni bir Firefox sürümü üzerinde çalışıyor ve sürümün bu yılın sonuna kadar piyasaya sürülmesi bekleniyor. Yeni sürüm ile ilgili de yine inceleme yazımız ile karşınızda olmaya çalıcağız. Şimdilik mevcut sürüm ile ilgili incelememiz bu şekilde.

 

Etiketler:
Twitch Yayını Sırasında Cinnet Geçiren Ünlü Yayıncı Banlandı
Facebook ve Google’da Konum Paylaşımı Yapma İşlemleri
WhatsApp’ta Konum Gönderme İşlemi
TikTok Üzerinde Fenomen Hale Gelmek İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)