F.lux Tanımı ve Kullanım Rehberi

Fahri Gün 28 Eyl 2017 Bilgisayar 961  0

F.lux tanımı ve kullanımı ile ilgili önemli bilgiler veriyoruz. Bu içeriğimizi inceleyerek bilgisayarınızı daha sağlıklı kullanmaya başlayabilirsiniz.

F.lux, bilgisayar sistemleri için geliştirilmiş bir mavi ışık filtresidir. Ücretsiz olan bu programı bilgisayarınıza kuruyorsunuz ve mavi ışıkları en aza indirgeyerek göz sağlığınızı koruyor.

Programı kullanmak için ilk olarak programı bilgisayarınıza yükleyin. Bunun için resmi internet sitesi olan justgetflux.com’u kullanmanızı tavsiye ederiz. Siteyi açtığınızda zaten direkt ana sayfasında indirme bağlantısını göreceksiniz. Butona tıklayarak indirme işlemini hemen başlatabilirsiniz.

Program çok ufak boyutludur ve tek işlevi mavi ışığı belli bir ölçüde filtrelemektir. Programı indirdikten sonra çalıştırdığınızda aşağıdaki gibi bir ekran gelecek.

Settings butonuna tıklayın ve filtreyi kendinize göre ayarlayın. Filtreyi çok arttırdığınızda görüntü kaliteniz düşüyor ancak mavi ışıklar tamamiyle engelleniyor. Filtreyi biraz açtığınızda ise mavi ışık kısmen engelleniyor. Uygulamayı bir kez çalıştırdığınızda da bilgisayarı her açıp kapatışınızda otomatik olarak görev çubuğunda aktif hale geliyor. Yani her bilgisayarı yeniden açtığınızda uygulamayı aktif etmenize gerek kalmıyor.

Uygulamanın en temel fonksiyonlarından birisi de ayarlamaları zamana göre otomatik olarak yapabilmesi. Eğer Settings bölümünden kendinize göre filtreler ayarlamazsanız otomatik olarak saate göre hareket ediyor. Mesela gece geç saatlerde çalışırken kendi kendine filtreyi arttırıyor. Sabahları ise filtreyi çok daha minimal düzeyde tutuyor.

Özellikle uzun saatler bilgisayar başında kalanlar için önerebileceğimiz bir uygulamadır.

 

Etiketler: ,
MacOS Cihazda Ekran Görüntüsü Alma Yöntemi
Bilgisayar Üzerinde Basitçe Çizim Yapabileceğiniz 5 Çizim Programı
Uygulama Düzgün Başlatılamadı 0xc0000005 Hatasını Çözme Yöntemi
Samsung Tablet Kategorisinde Dikkat Çeken Bir Başarı Daha Yakaladı

“F.lux Tanımı ve Kullanım Rehberi” üzerine 1 yorum

Yorum Yapmayı Unutmayın :)