Web Kamerayı Hangi Uygulamaların Kullandığını Tespit Etme Yöntemi

Fahri Gün 09 Şub 2021 Bilgisayar 345  0

Yeni içeriğimizde bilgisayar kameralarının hangi uygulamalar tarafından kullanıldığını nasıl tespit edebileceğiniz hususunda bilgiler vereceğiz.


Bilgisayar kameraları bir bilgisayara dahili olarak veya harici bir aparat ile bulunuyor olabilir ve bu kameralar uygulamalar tarafından kontrol edilebilir. Bu hususta kullanıcıların kameralardan izlenip izlenmediği hususunda bi şüphe içerisine düşmesi gayet normaldir. Web kameranızın hangi uygulamalar ve internet siteleri tarafından kontrol edildiğini bilmeniz gerekir. Web kameralarını hangi uygulamaların kullandığını anlayabilmek için de uygulayabieceğiniz basit bir yöntem ulunuyor. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

Kamerayı kullanan uygulamaların tespiti


İlk olarak bilgisayarınızın Görev Çubuğunda bulunan Windows logosunun üzerine tıklayın. Ayarlar ekranına girip Gizlilik menüsüne girin. Sol menüden de Kamera sekmesine girin. Kamera sekmesine girdikten sonra hangi uygulamaların kameranıza eriyebileceğinize izin vereceğinize dair panele girmiş oldunuz. Paneli en aşağıya kaydırdığınız zaman hangi uygulamaların kamera kullandığını ve en son ne zaman eriştiğini görebileceksiniz

İşletim sistemi sürümüne dikkat!

Eğer menüyü göremiyorsanız Windows 10 işletim sisteminin eski bir versiyonunu kullanıyorsunuz demektir. Mayıs 2019 ve sonrasında güncellemeler için bu panelin bulunduğunu belirtelim. Bilgisayarı güncel tutmanın yazılımsal güvenlik açısından da önem arz ettiğini ifade etmek gerekmektedir. Eğer işletim sisteminiz güncel olmasına karşın panelde herhangi bir uygulama yer almamaktaysa o halde kameralarına erişen farklı bir uygulama bulunuyor anlamına gelir.

Etiketler: ,
Kioxia Exceria Plus İncelemesi
ASUS ROG Strix Scope RX Detaylı İnceleme
NVIDIA RTX 4080 Ekran Kartı İncelemesi
ViewSonic VX2418C İnceleme

Yorum Yapmayı Unutmayın :)