Samsung U28E590DS Monitör İncelemesi

Fahri Gün 14 Ağu 2017 Bilgisayar 716  0

Samsung’un u28E590DS isimli monitörü normal monitörlerden biraz farklı. Benim de bizzat kullandığım bu monitörün fiyatı şu an da 1500 TL civarında ve monitörün bu kadar pahalı olmasının nedeni bazı özellikleri… U28E590DS isimli model hem büyük ekranlı hem de 4K ekran çözünürlüğü sunabiliyor. Model 28 inç büyüklüğünde ve 60 Hertz yenileme hızı ile 4K çözünürlük özelliğine sahip. U28E590DS modelinin bir alt modelinden farkı ise bu modelde Freesync desteğinin bulunması. AMD Freesync teknolojisi monitörlere yaklaşık +300 TL gibi yüksek bir değer katıyor. U28E590DS modeli zaten 4K ve büyük ekranlı olduğu için pahalıyken bir de Freesync içerdiği için fiyatı 1500 TL civarında seyrediyor. Peki ürün fiyatını hakkediyor mu?

Dahili Hoparlörü Bulunmuyor

Samsung U28E590DS, dahili hoparlör içermiyor. Modelin menüsünde her ne kadar ses açıp kapama bölümü bulunsada bu bölüm siz cihaza bir hoparlör takmadıkça bir işe yaramıyor. Aynı klasmandaki rakiplerinde dahili hoparlör özelliği bulunuyorken bu cihazda bulunmadığı için haliyle cihazın hanesine bu durum bir eksi olarak yazılıyor.

Oyun ve Film İçin Tasarlanmış Bir Monitör

U28E590DS genel olarak oyun ve film için tasarlanmış bir monitör. Monitörün sinema renk ayarı gerçekten çok başarılı. Sinema renk ayarı hem film hem de oyunlarda görüntülerin çok daha güzel gözükmesini sağlıyor. Özellikle karanlık ortamların hakim olduğu filmlerde iyi iş çıkarıyor.  Üründe Freesync özelliğinin de bulunması oyunlarda ve filmlerde oldukça işe yarıyor.

Cihaz Çok Isınıyor Mu?

Ürünün çok ısındığına şahit olmadığımı belirteyim ancak aşırı sıcak havalarda haliyle ısınıyor. Yine de bu endişelendirecek düzeyde değil.

Genel Değerlendirme

Cihaz her ne kadar oyun ve film için tasarlanmış olsada ve Freesync içersede rakiplerine göre oyun deneyimi konusunda biraz zayıf kaldığını söylemek gerekiyor. Özellikle günümüzde Hertz hususunda minimum 75 Hertz monitörler görmek istiyoruz.  Oysa U28E590DS, 4K çözünürlüğü bırakın Full HD çözünürlükte dahi 60 Hertz’den fazlasını sunamıyor. Genel itibariyle 4K tutkusu olanlar için alınabilecek bir ürün olsada aynı fiyata 2K daha güzel monitörler alınabilir.

 

Etiketler: , ,
MacOS Cihazda Ekran Görüntüsü Alma Yöntemi
Bilgisayar Üzerinde Basitçe Çizim Yapabileceğiniz 5 Çizim Programı
Uygulama Düzgün Başlatılamadı 0xc0000005 Hatasını Çözme Yöntemi
Samsung Tablet Kategorisinde Dikkat Çeken Bir Başarı Daha Yakaladı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)