Rog Aura Tanımı ve Kullanımı

Fahri Gün 23 Eki 2017 Bilgisayar 966  0

Rog Aura uygulamasının ne olduğunu, ne işe yaradığını, nasıl kullanıldığını anlatıyoruz.

Rog Aura, Asus model donanımlarda ışıklandırma sistemini kontrol eden bir yardımcı uygulamadır. Ücretsiz olarak bilgisayara yüklenir. Rog serisi grafik kartlar, klavyeler, mouse ve diğer donanımlar için efekt uygulamanıza yarayan çok pratik bir uygulamadır.

Bilgisayar donanımlarında bildiğiniz gibi artık LED ışıklar da yerleştirilebiliyor. Özellikle fiyat olarak yüksek olan oyuncu donanımlarında LED ışıklandırmalar görüyoruz. Asus’un Rog serisi de üzerindeki LED ışıklandırmalarla ünlü bir seri. Bu seriye ait donanımların ışıklarını Aura isimli programdan kolayca ayarlıyorsunuz. Işığın rengini ve yanıp sönme ayarlarını yapabiliyorsunuz.

Rog Aura uygulamasının en güzel özelliklerinden biri de çalan müziğin ritmine göre özel ışıklandırma yapabilmesidir. Grafik kartınız için Aura yazılımını indirip çalıştırdığınızda altta Music yazısını görürsünüz. Bu yazının kutucuğunu işaretleyip ayarları kaydedin ve bir şarkı açın. Şarkının ritmine göre kartınızın üzerindeki ışıkların yanıp söndüğünü ve renk değiştirdiğini gözlemleyeceksiniz.

Light Effects yazılı alandan ışıklar için efektleri seçiyoruz. Toplam dört efekt var; Static, Breathing, Strobing ve Colorcycle. Bunlardan istediğinizi seçebilirsiniz. Sağ tarafta da renk ayarları var. Kendi zevkinize göre bir rengi tercih edebilirsiniz.

GPU Temparature özelliğine de kesinlikle dikkat çekmek istiyorum. Bu özellik, kartınızın sıcaklığına göre renk ayarlaması yapar. Eğer 70 derece altındaysa yeşil, 70 üstündeyse sarı, 80 üstündeyse de kırmızı LED ışıklar yanar. Böylelikle oyun sırasında fan ve benzeri problemler yaşanıp sıcaklık çok yükseldiğinde bunu ışığın renginden de anlayabilirsiniz.

Gördüğünüz gibi bir LED yönetim paneli olmasına rağmen pek çok seçenek düşünülmüş ve uygulanmış. Eğer Rog serisi bir grafik kartınız varsa programı muhakkak kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

 

Etiketler:
Bilgisayarın iPhone’u Görmemesi Sorununu Çözme Yöntemi
Klasör Şifrelemek İçin Kullanabileceğiniz Programlar
Kaliteli ve Şık Gözüken 5 Mousepad Önerisi
Laptop Hızlandırma Yöntemleri

Yorum Yapmayı Unutmayın :)