ASUS GPU TweakII Tanımı ve Kullanımı

Fahri Gün 23 Eki 2017 Bilgisayar 782  0

ASUS GPU TweakII tanımı ve kullanımı ile ilgili detaylı bilgiler veriyoruz. 

Günümüzde grafik kartlara hız aşırtma yapılması son derece yaygın bir eylem. Bunu yapabileceğiniz, aynı zamanda donanımınızın verilerini takip edebileceğiniz güzel bir yazılım da Asus tarafından ortaya konulmuş. Söz konusu yazılımın ismi Asus GPU TweakII.

Bu yazılım, grafik kartınızın hangi değerlerde çalıştığını ana ekranda size belirtiyor. Yazılım ücretsizdir ve ilk çalıştırdığınızda karşınıza çıkan ana ekranda VRAM Usage, GPU Speed ve GPU Temparature şeklinde ibareler görürsünüz. Bu ibarelerden VRAM Usage, grafik kartınızın mevcut VRAM değerinin ne kadarını kullandığını ifade eden bir göstergedir. GPU Speed ise grafik kartınızın hızını size gösterir. En sağda yer alan GPU Temparature  ise grafik kartınızın anlık sıcaklık değerlerini aktarır.

Üst kısımdaki sekmeler de dikkatinizi çekmiştir; Home, Info ve Tools sekmeleri bulunmaktadır. Bu sekmelerden Info sekmesine girdiğinizde grafik kartınızın özellikleri ile ilgili ayrıntılı bilgiler görürsünüz. Tools kısmında ise GPU TweakII ile beraber kullanabileceğiniz çeşitli yardımcı uygulamaların bir listesini görürsünüz. İsterseniz yardımcı uygulamaları Tools kısmından tek tıklama ile yükleyebilirsiniz.

GPU TweakII ile manuel overclock uygulayabilirsiniz. Ancak eğer bu konuda profesyonel iseniz bu işe bulaşmanızı öneririm. Çünkü profesyonel olmadan kartın değerleriyle oynamanız kartınızı zorlamanıza ve hatta yakmanıza neden olabilir . Çünkü bu kartlar fabrikadan standart varsayılan hızlarında size ulaştırılır. Overclock garanti kapsamını aşar ve uygulandığı taktirde risk kullanıcıya aittir.

Ben bu konuda kendimden eminim diyorsanız o halde Home sekmesine, ardından da sağ altta bulunan Professional Mode yazısına tıklayın. Bu yazıya tıkladığınızda karşınıza pek çok seçenek gelecektir. Seçenekler, GPU hızınız ve benzeri ibarelerdir.  Bu alanda karşınıza çıkan grafiklerde oynama yaparak kartınızın yeni değerlerini kolaylıkla belirleyebilirsiniz. Bu konuda aşağıdaki resmi incelemeniz yararlı olacaktır;

Etiketler:
Ofis ve Okul İçin Kullanılabilecek Laptop Modelleri
Asus ZenBook 14 İncelemesi
Bilgisayarın iPhone’u Görmemesi Sorununu Çözme Yöntemi
Klasör Şifrelemek İçin Kullanabileceğiniz Programlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)