React Native Nedir? Avantajları nelerdir?

Hakan Erbaş 30 Ağu 2017 Genel 855  0

Facebook, 2015’te yayınladığı React’ın üstünden 2 sene geçmesinin ardından, React Native’i üretti. ReactJS web arayüzleri oluşturmaya yararken, React Native iOS ve android için aynı anda uygulama geliştirme yapılmasını sağlayan çalışma alanıdır.

Kısa sürede popüler olan React Native’in avantajları bir hayli fazla. İlk olarak Javascript’in kullanılıyor oluşunu ele alabiliriz. Javascript, çok bilinen ve hızlı bir dil olduğu için React Native’in popüler olmasına çok etkide bulundu. Hali hazırda Javascript bilen bir çok geliştirici, React Native’e hızlı geçiş yapabildi.

React Native, cross-platform uygulamalar yapılmasını sağlarken, diğer cross-platform çalışma alanlarına göre daha yüksek performansa erişmekte. Çünkü React Native diğerlerinin aksine, iOS ve android bileşenleriyle direk iletişime geçilmesini sağladığı için performans düşüklüğü yaşamamakta.

React Native, Javascript ile yazılıyor ancak istenildiği zaman da java veya objective-c kullanılmasına imkan sağlıyor. Bu sayede geniş kullanım alanına sahip olabiliyor.

Uygulama geliştirirken, kodlarda yapılan değişiklikleri anlık olarak yansıtması ise, geliştiricilere çok büyük kullanım rahatlığı sağlıyor. Yanlış işlemleri ve zaman kaybını minimuma indirmek için birebir denilebilir.

Tüm bunları değerlendirecek olursak, React Native özellikle zaman sıkıntısı olan ve düşük bütçeye sahip projelerde bir adım öne çıkıyor. Tek platform ile, hem android hem iOS için uygulama hazır hale getirilebiliyor. Yazılım dünyasına yeni giren adaylar için güzel bir seçenek. Javascript öğrendikten sonra hızlıca uygulama geliştirmeye başlanıp, iOS ve android’e uygulama geliştirilebilir.

Etiketler: , ,
MacBook Pro Isınma Sorununu Giderme Yöntemi
Numaradan İsim Sorgulama Yöntemi
Telefon Şarjı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar
Windows 8.1 ve Windows 10 Kıyaslaması

Yorum Yapmayı Unutmayın :)