Bitcoin Duracak mı? Yoksa Geleceği Parlak mı?

Hakan Erbaş 30 Ağu 2017 Genel 717  0

Öncelikle, Bitcoin sadece bir kriptopara olmamasına rağmen dijital para olması en öne çıkan özelliği. Ancak bu sanal para biriminin diğer kriptoparalar gibi, dünya çapında, gerçek herhangi bir kurumun veya devletin kontrolünde olmaması, alıcılar için en önemli soru işareti haline geldi. Bu kontrolsüzlük ise Bitcoin’in anlık olarak büyük dalgalanmalar göstermesine yol açarak güvensizliğe sebep oluyor.

Bu dalgalanmalar genellikle anlık %2-%10 arasında olsa da, bir gecede %50 değer kaybettirecek imkana da sahip ki bu Bitcoin anlık değişimlerind yaşanıyor. Son 3 aydır ise uzun süreli düşüşler gözükmedi ve değerini 3 katına katladı. Ancak soru işaretleri hiç bir zaman giderilemedi.

Peki Bitcoin’in geleceği yok mu?

Her geçen gün yeni bir ticaret alanı, Bitcoin piyasasına giriyor ve Bitcoin kabul ediyor. Bu ticareti yapıp Bitcoin’i kabul edenler artık SEC onayını veya herhangi bir kurum kontrolünde olup olmamasını önemsemiyorlar. Çünkü her geçen gün tren kaçıyor.  2140 yıllarında kazılacak her bir Bitcoin’in yani 21 milyon Bitcoin‘in kazılmış olması planlanıyor, belki de o zaman sınırlı sayıdaki paranın kontrolü daha mümkün olacak ve güvensizlik de ortadan kalkmış olacak. Ama ortada binilebilecek bir tren kalma olasılığı çok düşük.

Ayrıca genel ekonomik bakış açısını kenara koyup değerlendirdiğimizde, Bitcoin’in internetin karanlık dünyasında ( Deep Web ) önemli bir yere sahip olduğu gerçeğiyle karşılaşıyoruz. Paranın takip edilemez olan özelliğini kullanan bir çok uyuşturucu kaçakçısı, fidye yazılım suçluları ve aklınıza gelen her türlü çirkin işler yapan/yaptıran insanlar Bitcoin’in her daim kullanıcıları oldu ve bu duruma getirdi. Bu topluluğun azalması mümkün olmadığı gibi, Bitcoin popülerleştikçe de artıyor.

Görünen o ki, her açıdan Bitcoin dünyası daha çok hareketlenecek ve dalgalanmalar sayesinde çok kişiyi sevindirip çok kişiyi de üzecek. Ama yakın zamanda bu yıldızın sönmesi pek mümkün gözükmüyor.

Etiketler: , ,
MacBook Pro Isınma Sorununu Giderme Yöntemi
Numaradan İsim Sorgulama Yöntemi
Telefon Şarjı Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar
Windows 8.1 ve Windows 10 Kıyaslaması

Yorum Yapmayı Unutmayın :)