Öne Çıkan Excel Formülleri

Fahri Gün 25 Tem 2022 Bilgisayar 365  0

Bu içeriğimizde kullanıcıların bilmesi gereken, öne çıkan Excel formüllerinin neler olduğu konusuna değinmekteyiz ve bu hususta bilgilere yer veriyoruz.

Microsoft’un Excell programı günümüzde yaygın olarak kullanılmakta olan ofis yazılımları arasında yer almaktadır. Elektronik tablo oluşturma programı Excell, bazı işlemlerin çok daha pratik bir şekilde gerçekleştirilebilmesi noktasında imkanlar sunmaktadır.

Günümüzde çok sayıda Excell formülü bulunmakta olup bunların bir bölümü çok fazla sayıda kullanıcı tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Excell hususunda özellikle bazı formülleri bulmak daha fazla önem arz etmektedir.

İşte bilinmesi gerekmekte olan Excel formülleri:

Toplama Formülü

=TOPLA()

TOPLA() formülü adından da anlaşılacağı üzere belirtilen hücre değerlerini toplamaya yarayan bir formül olup, hücrelerin içinde bulunan sayıları tek başına toplamak yerine sadece formül ile toplama işlemini gerçekleştirmektedir. Bu da zamandan tasarruf etme noktasında önemli bir katkı sunmaktadır. Formülü kullanabilmek için parantez içerisine hücreleri yazmak gerekir. Mesela A sütununda 3 hücre var ise “=TOPLA(A1:A5)” yazılabilir.

=ORTALAMA()

Elektronik tablo hazırladığınız sırada hücrelere yazdığınız sayıların ortalamasını almak isterseniz ortalama alma formülünden yararlanabilirsiniz. Bu işlem biraz zaman alabilmektedir ve formülün kullanımı yukarıdaki Toplama formülüne benzer. Formülü kullanabilmek için “=ORTALAMA()” yazınız ve parantez içerisine ortalamasını almak istediğiniz hücreleri yazınız. Böylece belirttiğiniz aralıktaki sayıların ortalamasını verecektir.

=UZUNLUK()

Hücredeki kelimelerin kaç karakter olduğunu göstermeye yaramakta olan bu formül, kelimelerin kaç karakter olduğunu veya sayının kaç haneden oluştuğunu bulabilmek için tek tek saymakla uğraşma zorunluluğunu ortadan kaldırmasıyla öne çıkmaktadır.

=MAK()

Bu formül, elektronik tablo hazırladığınız esnada bir sütunda yer almakta olan en büyük sayıyı gösterebilmek için faydalıdır. =MAK() formülünü kullanarak bir sütundaki en yüksek sayısal değeri görmeniz mümkündür.

=EĞER()

Bu bir şart formülü olarak bilinmektedir. Verimliliğin önemli oranda artmasını sağlayan bu formül, örneğin öğrencilerin puan durumuna göre başarılı veya başarısız olarak sıralamasını göstermektedir. Örneğin =EĞER(I2> 50;”BAŞARILI”;”BAŞARISIZ”) kodunu kullanırsanız, 50’nin üzerinde puan alan öğrencilerin yanında Başarılı yazmasını, daha düşük alanların yanında da Başarısız yazmasını sağlayabilirsiniz.

=KÜÇÜKHARF() ve =BÜYÜKHARF()

Bu iki formül, elektronik tabloda yer alan bir hücrede küçük veya büyük harf ile yazılmış kelimeyi kolayca belirtilen hale dönüştürebilir. Yukarıda yer alan formüller ile büyük – küçük harfleri düzenleyebilirsiniz.

=ŞİMDİ()

Excel programında yaygın olarak kullanılan bu formül, tarihi ve saati öğrenebilmeye imkan tanır. Herhangi bir hücrenin içerisine =ŞİMDİ() yazarsanız tarih ve saati görebilirsiniz ve hücrede artık tarih ve saat ekli olacaktır

Yukarıdaki kodları kullanarak Excel programını daha pratik bir şekilde kullanabilirsiniz. Konuya dair yorumlarınızı hemen aşağıda yer alan yorum bölümünden bizlere iletebilirsiniz.

Low Level ve High Level Programlama Dilleri Arasındaki Farklar
Windows 11 Copilot özelliği otomatik olarak çalışması için tekrar teste alındı
Monster Markut M7 V6.2.4 incelemesi
Laptop Klavyesi Temizlemenin Püf Noktaları

Yorum Yapmayı Unutmayın :)