Laptop Sisteminde RAM Yükseltme Rehberi

Fahri Gün 21 Oca 2020 Bilgisayar 751  0

Yeni yazımızda dizüstü bilgisayarınızın RAM ihtiyacını nasıl belirleyip RAM seviyesini nasıl yükseltebileceğiniz hususuna değineceğiz.

Laptop sisteminde RAM yükseltme yapabiliyorsunuz ancak bunun için dikkat etmeniz gereken unsurlar var. Çünkü her RAM her bilgisayarla uyumlu değildir.

CPU-Z

Dizüstü bilgisayarınızın RAM seviyesini yükseltebilmek için yapmanız gereken ilk şey bilgisayarınızın hangi tarzda RAM aygıtlarını desteklediğini tespit etmektir. Bunun için ilk olarak CPU-Z programını bilgisayarınıza indirip çalıştırın. Sonrasında SPD sekmesine gelip Memory Slot Selection kısmından farklı bir slot seçimi yapın. (Örneğin Slot 2) Sonrasında takılı bellek hakkında bilgiler karşınıza çıkacaktır. Sonuç olarak SPD kısmı size bellek modülünüzün hakkında detaylı bilgi verecektir.

Bellek türlerine dikkat!

DDR olarak ifade edilen kısım bellek türü anlamına gelmektedir.Max Bandwidth ise takılı belleğin kaç mHz’ye çıkabildiğini göstermektedir. Module Manuf kısmında ise bellek üreticisi firma yazar. Son olarak Module size kısmında da hepimizin bildiği bellek boyutu yazar örneğin 4 GB RAM gibi terimler bu modülden gelmiştir çünkü burada kaç GB yazıyorsa RAM o şekilde lanse edilecektir.

CPU-Z İle Belirleyin

Yapmanız gereken şey ise desteklenen RAM modüllerini CPU-Z programı aracılığıyla belirleyip ona göre bir seçim yapmanızdır. Örneğin 2333 mHz için o halde 2333 mHz bir RAM tercih etmeniz isabetli olacaktır. Slot desteğine de bir hayli dikkat etmeniz gerekir örneğin DDR4 ise DDR4 bir RAM seçmeniz gerekir. Dolayısıyla DDR4 2333 mHz destekli bir laptop için RAM arıyorsanız DDR 2333 MHz 4 GB gibi RAM türlerini satın alabilirsiniz. Ancak slot sayısı konusunda yazılımların her zaman doğru bilgi vremeyebileceğini de ifade etmemiz gerekiyor. Eğer bilgisayarın içini açmayı da bilmiyorsanız o halde bilgisayarınızın üreticisinden teknik destek almanızı tavsiye ediyoruz. Kısacası hangi RAM modelini satın alıp upgrade yapabileceğinizi öğrenebilmek için CPU-Z programını yükleyip program içerisinde SPD, Memory kısımlarını incelemeniz ve yukarıda bahsettiğimiz hususlar sonucunda irdeleme yapmanız yeterlidir.
Etiketler:
Kioxia Exceria Plus İncelemesi
ASUS ROG Strix Scope RX Detaylı İnceleme
NVIDIA RTX 4080 Ekran Kartı İncelemesi
ViewSonic VX2418C İnceleme

Yorum Yapmayı Unutmayın :)