Laptop Fanının Fazla Ses Çıkarmasını Engelleme Yöntemi

Fahri Gün 18 Şub 2021 Bilgisayar 170  0

Yeni yazımızda dizüstü bilgisayar fanının çok ses çıkarmasının nasıl engellenebileceği ile ilgili olarak bilgilere yer veriyoruz.

Dizüstü bilgisayarlar, her ne kadar akıllı telefonlar ve tabletler daha yaygın olsada hala önemli bir Pazar ivmesine sahip. Özellikle oyunculara yönelik dizüstü bilgisayarların oldukça yaygınlaştığını görüyoruz. Dizüstü bilgisayar bir kullanıcıya içeriğe dilediği her yerden kolay bir şekilde ulaşabilme imkanını bilgisayar standartları ve rahatlığıyla sunuyor.

Dizüstü bilgisayarlar çok bütünsel ve ufak bir yapıda olduklarından içerisine müdahale etmek son derece güç. Bu nedenle her istediğinizde temizleyemiyor veya içerisindeki bir fanın doğru çalışıp çalışmadığını kontrol edemiyorsunuz. Laptop fanı bu nedenle çok ses çıkardığında dışarıdan bakıldığında ne olduğunu anlamak mümkün değil ancak uygulanacak bazı yöntemler var elbette. İşte laptop fanının fazla ses çıkarmasını yazılımsal olarak engelleme yöntemleri…

Bilgisayarın tam yükte çalışmasını engellemek

Dizüstü bilgisayarınızın masaüstü kullanım sırasında ve oyun kullanımı sırasında çıkardığı fan sesi farklıdır. Oyun gibi uygulamaları kullandığınız zaman bilgisayarınızın fazla ses çıkarıyor olması normaldir ancak bu sonradan daha fazla ses gelmeye başladıysa söz konusu değildir. Eğer bilgisayarınız tam yük altında çalışmamasına rağmen fan hala çok ses çıkarıyorsa cihazınızda bir yazılımsal veya donanımsal sorun mevcut demektir. En iyi ihtimalle bir temizlik gerekebilir ancak kötü ihtimalle cihazınızda arka planda çalışan ve yoğun güç sömüren uygulamalar bulunuyor olabilir ve bu da virüse işarettir. Dolayısıyla bu gibi durumlarda önce sağlam bir antivirus taraması yapmanızı tavsiye ediyoruz.  Aynı zamanda yazılımsal temizlik uygulamanız gerekli. Bunun için en güvenli yol cihaza format atmaktır.

Fiziksel temizlik

Eğer yazılımsal olarak cihazda bir anormallik farketmediyseniz o halde cihazınıza fiziksel olarak müdahalede bulunabilir veya bir uzmandan teknik destek alabilirsiniz. Eğer bilgisayarı yıllardır temizlememiş veya temizletmeye götürmemişseniz büyük olasılıkla havalandırma kanalları toz gibi maddelerle dolmuştur ve sorun bundan kaynaklanıyordur.

Soğutucu

Eğer geçici bir çözüm aramak niyetindeyseniz  harici soğutucu kullanabilirsiniz. Harici soğutucu, fanın üstesinden gelemediği ısı sorununu çözmeye yaramaktadır. Fan sesinden kurtulmak amacıyla bir soğutucu almayı düşünüyorsanız sessiz çalışan bir soğutucu almanızı öneririz. Aksi taktirde yine sesten rahatsız olacaksınız.

Türkiye’de Yazılımcılar İşe Girerken Bunlara Dikkat Ediyor
RedmiBook 15 Çıkış Tarihi ve Özellikleri Belirlendi
Termal Macun Sürerken Yapılan Hatalar
Bilgisayarlardaki Intel Çıkartmasına Dair Bilmeniz Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)