Kamerayı Güvende Tutmak İçin Bunlara Dikkat!

Fahri Gün 29 Tem 2019 Genel 235  0

Kameranızı hackerların eline düşmekten kurtarmak için neler yapmanız gerekiyor? Yeni içeriğimizde bu konu üzerine eğilim gösteriyoruz.

Akıllı telefonlarla birlikte gelen ön ve arka kameralar aslında önemli sorunları da beraberinde getiriyor. Hackerlar bu kameralara erişim kurabiliyorlar. Böylece kullanıcının zararına olabilecek pek çok eylemde bulunuyorlar. Kullanıcılar hem kameralarından izleniyor hem de mikrofonlarından haberleri yokken dinleniyor. Peki bu tarz korsancılık faaliyetlerinin önüne geçmek için neler yapmak gerekiyor?

İzinlere Dikkat!

Kamera izni verdiğiniz uygulamaların neler olduğuna dikkat etmeniz gerekiyor. Telefonunuzda kamera ve mikrofon izni verdiğiniz uygulamalara tek tek bakın. Aynı zamanda artık kamera ve mikrofon desteği sunmadan önce iki kez düşünün. Güvenilir olmayan uygulamalara bu tarz izinler vermeyin.

Bir uygulamanın tarayıcı sürümü varsa onu kullanın

Günümüzde sosyal medya platformları ve mesajlaşma servisleri birer uygulama haline getirilip o şekilde kullanıcıya dayatılmaya çalışılıyor ve şu ana kadar epey başarılı olduklarını da söylemek gerekiyor. Oysa bu tarz içeriklerin neredeyse tamamını zaten web sayfaları üzerinde sorunsuz bir şekilde görüntülemek mümkün. Günümüzde mobil platform için de çok iyi donanımların ve yazılım tarafında da oldukça iyi web tarayıcıların sunulduğu düşünüldüğünde bu hiç de zor değil. Ancak kullanıcılar genellikle pek çok izin sundukları uygulamaları kullanmayı tercih ediyor. Bizim önerimiz ise tarayıcı sürümünden yararlanabildiğiniz hizmetlerin uygulama sürümünü edinmemeniz. Böylece bağımlılık seviyesinden de kurtulabilirsiniz.

Bant yapıştırın

Geçtiğimiz dönemde Zuckerberg’in kendi bilgisayarının kamerasına bir bant yapıştırdığı görülmüştü ve bu durum epey dikkat çekmişti. Daha sonra bunu güvenlik için yapmış olduğu ortaya çıkmıştı. Gerçekten de bazen güvenlik , gizlilik şüphesi içerisinde olduğunuz zaman kamerayı kapatmanız en iyi iş olacaktır. Kameranın lens kısmının üzerine bir bant yapıştırarak kameranızla görüntülenmemenizi sağlayabilirsiniz.

Kamera engelleyici kılıf kullanın

Eğer bant kullanımı sizin için ilkel geliyorsa o halde kendiliğinden kamera bantlı kılıfları değerlendirebilirsiniz. Bu kılıfların örneklerini daha önce Apple tarafında görmüştük.
Oppo Yeni Şarj Teknolojisiyle Geliyor
Redmi 10s Mor Renk Seçeneğiyle Geliyor
1000 TL Altı En İddialı Mekanik Klavye Modelleri
Bilgisayara Kimin Ne Zaman Girdiğini Görme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)