WordPress Dışında Kullanabileceğiniz Blog Oluşturma Platformları

Fahri Gün 27 Tem 2019 İnternet 655  0

Günümüzünde blog internet siteleri için en çok kullanılan script WordPress. Peki farklı bir script kullanmak istiyorsanız ne yapmalısınız? Yeni içeriğimizde detaylarıyla değiniyoruz.


Günümüzde bloglar için kullanılan hazır scriptlere yoğun bir ilgi var ancak bazen size uygun scripti hemen bulamayabilirsiniz. Örneğin herkes tarafından kullanılan WordPress sizin hoşunuza gitmeyebilir. Farklı bir script aracına yönelmek isteyebilirsiniz. İşte yeni içeriğimizi tam da bu doğrultuda hazırladık. Gelin WordPress haricinde değerlendirebileceğiniz scriptlere bir bakalım.


Tumblr


Tumblr esasen bir sosyal medya platformu olarak bilinir. Üzerinde sayfa oluşturup paylaşımlar yaparsınız. Ancak Tumblr esasen bir blog topluluğudur. Mikroblog platformları arasında belirgin bir yere sanip olan Tumblr’ın geçmişi günümüzün pek çok ünlü teknoloji firmasından bile eskidir. Tumblr üzerinde basitçe bir blog sayfası oluşturabilirsiniz. Sayfanızda medya dosyalarını ve çeşitli notlarınızı rahatlıkla paylaşabilirsiniz. Tumblr üzerinde bir blog oluşturmak ücretsizdir fakat blogu daha iddialı bir hale getirebilmek için bir miktar ücret ödemeniz gerekecektir. Örneğin pek çok tema ücretli olarak sunulmaktadır. Aynı zamanda harici barındırma için de ücret ödemek gerekecektir. Tumblr alanının en ünlü mikroblog platformlarından biri olup içerisinde sizin sayfanız gibi pek çok farklı sayfa ve kullanıcı bulunacaktır. Onlarla etkileşime geçip el ele vererek daha geniş kitlelere de hitap edebilirsiniz. Tumblr platformunda yetişkin içerikli sayfalar da bulunabilmektedir. Bu tarz sayfaların hiç görüntülenmemesi, filtrelenebilmesi için güvenli modu etkin hale getirmenizi öneririz.

Medium


Kullanabileceğiniz blog oluşturma servislerinden bir diğeri de Medium olup, Medium ile bir blog tasarlayıp kolayca kullanmaya başlayabilirsiniz. Medium size mobil cihazlarınız üzerinden uygulama şeklinde yazmanıza da imkan tanımaktadır. Dilerseniz web sürümü üzerinden dilerseniz de uygulama sürümü üzerinden etkileşim gerçekleştirebilirsiniz. Medium üzerinde ücretsiz olarak blog oluşturabilirsiniz ancak alan adınızın standart ve snırlı kalacağını, bunun da gelişmenizi engelleyeceğini unutayınız. Ancak dilerseniz özel bir alan adı seçebilirsiniz. Bunun için bir miktar ücret ödemeniz gerekecektir. Medium üzerinde diğer kullanıcılarla iletişim de kurabilirsiniz. Genel olarak sosyal medya işlevi de görebilen Medium, blog üretmek için kullanılabilecek ideal adreslerden biridir.


Joomla


WordPress’ten sonra belki de en ünlü blog scripti olan Joomla, açık kaynaklı bir platform olup ücretsiz olarak kullanılabilmektedi ancak üzerinde blog oluşturduğunuz zaman 90 gün sonra ücretli hale gelmektedir. Bu ücret blogun ortaya koyduğu performansa göre değişkenlik göstermektedir. Üç ay sonunda hem blogu kullanmak için hem de harici barındırma ücretini ödemeniz gerekecektir. Ancak Joomla’nın da tıpkı WordPress gibi kendi sunucunuza ücretsiz olarak yükleyip kullanabildiğiniz hazır bir script olarak kullanılabildiğini de belirtelim.


Ghost


Bahsedeceğimiz bir diğer blog oluşturma aracı da Ghost olup bu script SEO araçları da sunmasıyla kullanıcı dostudur. Şık ve basit bir arayüzü bulunan Ghost, açık kaynaklıdır ve gelişmiş bir içerik yönetim sistemi sunar. Bu açıdan ideal bir blog oluşturma servisi olan Ghost, sahip olduğu canlı önizleme aracıyla da kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Bir blog açmak isteyenlerin değerlendirebileceği güzel seçenekler arasında yer almaktadır. Ghost ile blog oluşturmak için bir ücret ödemeniz gerekmemektedir ancak eğer Premium özelliklerini kullanmak isterseniz veyahut farklı bir alan adı tercih etmek isterseniz o halde ek bir ödeme yapmanız gerekecektir. Ücretler aylık abonelik sistemi bazında ödenmektedir.


Wix


Bahsedeceğimiz son blog oluşturma aracı ise Wix olup, Wix üzerinde basitçe oluşturulabilen pratik öğeler bulunmaktadır. Ücretsiz sürümü kullanılabilen Wix, daha profesyonel bir hizmet isteyenler için premium özelliklere de sahiptir. SEO imkanı sunması ve tatmin edici içerik yapısıyla değerlendirilebilecek blog oluşturma servisleri arasındadır.

Etiketler: , , , ,
Script Tanımı ve Script Türleri Hakkında Bilgiler
Fotoğraftaki Yüzleri Canlandırmak İçin Uygulayabileceğiniz İşlemler
Prezi ile Sunum Hazırlama Yöntemi
Jitter Sorunu Çözüm Metotları

Yorum Yapmayı Unutmayın :)