Dizüstü Bilgisayarın Şarj Olmaması Sorununun Çözüm Yöntemi

Fahri Gün 02 Şub 2021 Bilgisayar 386  0

Yeni yazımızda dizüstü bilgisayarınızda yaşadığınız şarj problemini nasıl giderebileceğiniz ile ilgili olarak bilgiler vereceğiz.


Dizüstü bilgisayarlar taşınabilir aygıtlar olduğundan şarj ile çalışmaktadır. Bu bağlamda bir dizüstü bilgisayarda şarj olmama sıkıntısının meydana gelmesi kullanıcı için son derece sıkıntılı bir durumdur. Bu durumda cihaz taşınabilir işlevini kaybedecek, iyi olasılıkla prizden sürekli takılı olarak çalıştırılarak kullanılması zaruri hale gelecektir. Laptop cihazınızın şarj olmaması sorununu çözebilmek için uygulamanız gereken bazı yöntemler vardır. Bu yöntemlerden bazıları kontrol, bazıları da onarıma yöneliktir.


Pil ve Priz kontrolü


Cihazın şarj olmadığı durumda yapılması gerekenler ürünün prize doğru bir şekilde takılıp takılmadığı yani bu konuda bir bağlantı sorunu bulunup bulunmadığının kontrol edilmesi olup aynı zamanda bilgisayarınızda çıkartılabilir pil bulunuyorsa bataryayı cihazdan çıkarıp bilgisayarınızda yüklü kalan gücü boşaltmak için güç düğmesine on beş saniye boyunca basılı tutunuz ve sonrasında batarya çıkartılmış durumdayken güç kablosunu takıp dizüstü bilgisayarınızı açınız. Eğer bilgisayar sorunsuz olarak çalışıyorsa sorun pilden kaynaklı olabilir. Bilgisayarı kapatıp bataryayı tekrar takıp bilgisayarınızı açın ve şarj olup olmadığına bakın. Hala şarj olmuyorsa batarya tamiri veya değişimi gerekecektir.


Konnektör Kontrolü


Dizüstü bilgisayarların yeni olan sürümlerinde USB-C konnektörü bulunmakta olup böylece daha ince cihazlar üretilmesi mümkün hale gelmekte. Ancak bazı cihazlarda iki tane USB-/C konnektörü yer almakta olup bu konnektörlerden biri hem şarj hem veri aktarımı için kullanılırken diğeri sadece veri aktarımı için kullanılmaktadır. Dolayısıyla doğru konnektörün kullanıldığından emin olunmalıdır.


Adaptör Kontrolü


Bilgisayarınız için kullandığınız şarj adaptöründe bir sorun olabilir. Uyumsuz bir adaptör kullanıyorsanız bilgisayarınızın ihtiyaç duyduğu gücü sağlayamıyor olabilir. Bu özellikle USB-C cihazlarda daha yaygın bir sorun olarak kendisini göstermektedir.


Tespit


Eğer uyguladığınız farklı şarj adaptörü, farklı pil, farklı priz gibi yöntemlere rağmen hala şarj sorunu yaşıyorsanız o halde problem çok yüksek olasılıkla bilgisayardan kaynaklı olup bilgisayarın tamir görmesi gerekebilir.

BIOS Pili Değiştirme Rehberi
Monster Kurucusu İlhan Yılmaz Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Grace Hopper Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kioxia Exceria Plus İncelemesi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)