Şifrenin Çalınıp Çalınmadığını Tespit Etme Yöntemi

Fahri Gün 01 Şub 2021 İnternet 664  0

Yeni yazımızda şifrenizin çalınıp çalınmadığını nasıl tespit edebileceğiniz ile ilgili olarak bilgiler vereceğiz. İşte konuya ilişkin detaylar…


İnternet sitelerinin bazı veri ihlallerine maruz kaldığı biliniyor ve bu nedenle kişisel bilgilere korsanlar tarafından erişilmiş olabileceği ihtimali her daim bulunmakta. Büyük çaplı veri ihlallerinin çok sık gerçekleştiği de göz önüne alınırsa sizin de platformlarda uyguladığınız şifreler çalınmış olabilir. Bunu tespit edebilmek için uygulayabileceğiniz bazı yöntemler de bulunmaktadır.


Have I Been Pwned? Aracı


Şifrelerinizin güvende olup olmadığını öğrenebileceğiniz Have I Been Pwned? Isimli bir araç bulunuyor. Bu araç halka açıklanan veri ihlallerini bir veritabanında derlemekte olup kolay bir şekilde kullanılabiliyor. Aracı kullanabilmek için ilk olarak Have I Benn Pwned? Internet sitesini ziyaret etmek ve arama kutucuğuna e-posta adresi yazmak gerekiyor. Söz konusu e-posta adresi platformlarda kullandığınız mail adreslerinden biri olmalıdır. Adresi yazdıktan sonra “pwned?” butonuna basarak sorgulamayı başlatabilirsiniz. Butona bastıktan sonra aşağısında kalan paneled eğer mevcutsa mail adresinize dair hesaplarınızın hangi ihlallere konuk olduğunu tablo halinde görebilirsiniz. Hangi bilgilerinizin ele geçirildiğini de yine öğrenebilirsiniz. Eğer çalınan bilgiler arasında şifre de bulunuyorsa en kısa sürede şifrenizi değiştirmeli ve tekrar aynı şifreyi hiçbir platformda kullanmamalısınız.


Şifremin çalınmasından nasıl korunurum?


Giriş bilgilerinizin çalınmasından korunabilmek için her internet sitesinde farklı bilgiler kullanmanız, güvenli parolaları tercih etmeniz gerekiyor. Bu iki kıstas son derece önemli olup her internet sitesinde aynı güçlü parolayı kullanmak bir anlam ifade etmiyor. Aynı zamanda parolalarınızı bilgisayarınız içerisinde saklamanızı da tavsiye etmiyoruz. Sonuçta bilgisayarınızda zararlı bir yazılım bulunuyorsa şifreleriniz başkalarının eline geçebilir.


İki faktörlü doğrulama sistemi


Günümüzde çoğu internet sitesi artık iki faktörlü koruma sistemiyle güvenlik protokolü uygulamakta olup hesabınızın güvende kalabilmesi için mutlaka iki faktörlü doğrulama sistemini kullanmanızı tavsiye ediyoruz.
Etiketler: ,
Fiber İnternet Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Bigo Live Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Twitter Hesabını Linkedin Hesabına Çevirme Yöntemi
Stalk Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)