Dizüstü Bilgisayarı Oyunlar İçin Daha Performanslı Hale Getirme Yöntemleri

Fahri Gün 08 May 2019 Bilgisayar 377  0

Dizüstü bilgisayarlar eskiden daha çok günlük işlere yönelik aygıtlarken artık günümüzde oyunlar için de kullanılıyor. Yeni içeriğimizde bir dizüstü bilgisayarın oyunlar için nasıl daha performanslı hale getirilebileceğine değiniyoruz.


Bilgisayar kategorisinde günümüzde oyunculara yönelik özel dizüstü bilgisayarlar görüyoruz. Bazı bilgisayarlarda da oyunlara yönelik olmamasına karşın dikkatli olmak kaydıyla iyi bir performans elde edilebilmesi mümkün.
Dizüstü bilgisayarınızın performansını korumanızın birinci koşulu bilgisayarı temiz tutmaktır. Bilgisayarınızı düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Ancak dizüstü bilgisayarı temizlemek masaüstü bilgisayarı temizlemeye göre biraz daha zordur. Dizüstü bilgisayarınızı temizlemek için içini açarsanız garanti kapsamı dışında da kalacaktır. Temizleme işlemini yetkili servise yaptırmanız veya garanti süresi dışındaysa gerçekleştirmeniz daha doğru olacaktır.


Oyun modunu aktif edin


Eğer Windows 10 işletim sistemini kullanıyorsanız oyun modunu aktif hale getirebilirsiniz. Bunun için uygulamanız gereken adımlar bir hayli basit. İlk olarak görev çubuğunun sağında yer alan tüm ayarları açın ve oradan Oyun alanına geçiş yapın. Sonrasında ekranın sol kısmındaki oyun modunu seçip aktif hale getirin.


Sürücü Güncellemesi Yapın


Donanımların gücü oyun performansı açısından son derece mühimdir. Aynı zamanda sunulan yazılım desteği de büyük önem arz etmektedir. Donanımların yazılımsal desteğini de sürücüleri sağlamaktadır. Firmalar zaman zaman sürücü güncellemeleri yaparak donanımın daha fazla performansa ulaşmasını sağlayabilir. Sürücülerinizin güncel olduğundan emin olmanızı öneririz.

Overclock


Dizüstü bilgisayarınızda yer alan grafik kartı gibi donanımlara overclock uygulayarak normalde olduğundan daha hızlı çalışmalarını sağlayabilirsiniz. Ancak bu işlemi yalnızca overclock yapmaktan iyi anlamanız halinde uygulamanızı tavsiye ederiz. Aynı zamanda donanımınızın overclock için ne kadar hazır olduğu da ayrıca önemli bir konu.


Maksimum performansı alın


Dizüstü bilgisayarlarda şarj sorunu bulunduğu için genellikle güç tasarrufu ön planda tutulur. Ancak bunu devre dışı bırakabilirsiniz. Bunun için güç yönetim seçenekleri arasından gerekli ayarları yapmanızı öneririz. Ayarlara ulaşmak için Ayarlar > Sistem > Güç ve Uyku adımlarını takip edebilirsiniz.
RedmiBook 15 Çıkış Tarihi ve Özellikleri Belirlendi
Termal Macun Sürerken Yapılan Hatalar
Bilgisayarlardaki Intel Çıkartmasına Dair Bilmeniz Gerekenler
Ofis ve Okul İçin Kullanılabilecek Laptop Modelleri

Yorum Yapmayı Unutmayın :)