Facebook’ta Spamın Önüne Geçme Yöntemi

Fahri Gün 09 May 2019 İnternet 307  0

Spam sosyal medya platformlarının en büyük belalarından biri. Facebook platformu son zamanlarda spama karşı mücadele ediyor ancak hala kullanıcıya iş düşüyor.


Spamı Facebook’tan uzaklaştırmak için yapılması gerreken en önemli şey izin verilen uygulamaları kontrol etmek. Facebook üzerinde özellikle de adınıza gönderi paylaşma yetkisi olan, zaman tünelinizde her daim gönderi paylaşabilecek olan uygulamalar spam açısından tehlike arz edebilir.

İzinleri ayarlama işlemi

Spamın önüne geçebilmek için ise bu uygulamalara verilecek olan izinlerin “Zaman tünelinde paylaşmadan önce sor” şeklinde ayarlanması gerekir. Bunun için ilk olarak Ayarlar alanına girin ve oradan Zaman Tüneli ve Etiketleme yolunu izleyin. Daha sonra “Etiketlendiğin gönderiler zaman tünelinde görünmeden önce onayına sunulsun mu?” ve “İnsanların senin gönderilerine eklediği etiketler Facebook’ta gözükmeden önce onayına sunulsun mu?” sorularının yanındaki işareti açık hale getirin.
Bahsettiğimiz adımı kullandığınız taktirde artık zaman tünelinizde şahsınız hariç bir paylaşım yapılamayacak, yapıldığında ilk olarak sizin onayınızdan geçecek yani doğrudan zaman tünelinde paylaşılmayacaktır.

İzin verdiğiniz uygulamalara dikkat!

Aynı zamanda Uygulamalar alanına girerek doğrudan uygulamaları engelleyebilirsiniz. Ayarlar > Uygulamalar & İnternet Siteleri yolunu takip edip açılan uygulamaları kontrol ederek sizin bilginiz dışında olan veya artık izin sağlamak istemediğiniz uygulamaların iznini kaldırınız.

Arkadaş listenize dikkat!

Facebook’ta spamden tamamen kurtulmak için ise arkadaş listenizi de gözden geçirmenizi tavsiye ederiz. Çünkü duvarda da pek çok çirkin spam görüntüleriyle karşılaşabilirsiniz. Yani siz yukarıdaki önlemleri almış olsanız bile her arkadaşınız almayacağı için onların zaman tünelindeki spam gönderileri sizin de karşınıza çıkabilir. Arkadaş listenizde özellikle sahte olabileceğini düşündüğünüz veya artık aktif olmayan profiller varsa onları arkadaş listenizden çıkarmanızı önermekteyiz.
Etiketler:
Hepsiburada Müşteri Hizmetlerine Hemen Bağlanma Yöntemi
En Fazla İnternet Tüketen Mobil Uygulamalar
Chrome Dosya İndirme Hatasını Giderme Yöntemi
İnternet Tarayıcısına Bulaşan Virüsleri Temizleme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)