BIOS Pili Değiştirme Rehberi

Fahri Gün 10 Kas 2023 Bilgisayar 63  0

İçeriğimizde BIOS pilinin değiştirilmesi gerektiği zaman hangi adımların uygulanması gerektiğine değiniyor, BIOS pili değişimine dair bilgiler veriyoruz.

Bilgisayarlardaki BIOS pili zaman içerisinde tükenebilmektedir. BIOS pili her ne kadar son derece ufak bir parça olsada dizüstü bilgisayar ve dizüstü bilgisayarlarda açılış anındaki işlevleri yerine getirmek konusunda etkindir.

Açılımı Basic Input-Output System olan yani temel giriş – çıkış sistemi manasına gelen BIOS pili, sistemin saat ve tarih bilgilerini, donanıma ait önemli dataları koruma görevini üstlenmektedir. Yarı iletken yapıya sahip olan birim anakartın üzerinde yer almakta, diğer pillerin aksine bilgisayarın çalışmadığı durumlarda aktif olmakta ve verileri saklamaktadır.

BIOS pilinin değiştirilmesini gerektiren bazı belirtiler bulunmaktadır. Söz konusu belirtilere örnekler verecek olursak; BIOS parolalarının sıfırlanması, yanlış tarih ve saat, ön yükleme hatası, çalışmayan sürücü sorunu, devamlı olarak gelmekte olan bip sesi gibi problemlerin kendisini gösterdiğini söyleyebiliriz.

BIOS pili arızasını giderebilmek için pil değişimi yapmak gerekmekte olup, basit olan adımları uygulamak için dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar yer almaktadır. İlk olarak pilin daha önce kullanılmamış olmasına dikkat etmek gerekir. Bunun yanı sıra yeni alınan pilin birebir aynı türde olması gerekmektedir.

BIOS pili değişimi için uygulanması gereken adımlar:

İlk olarak bilgisayarınızın güç kablosunu çıkarınız. Ardından da güç düğmesine 10 saniye kadar basılı tutunuz ve böylece statik elektriği boşaltınız. Ardından kasanın içini açınız.

Kasa içerisinde anakart üzerinde BIOS pil yuvasını göreceksiniz. İçerisinde yer alan pili oradan çıkartınız. Bunu yaparken pile zarar vermemek için sivri metallerden kaçınınız. Bu hususta endüstriyel cımbızdan veya plastik bir çubuktan yararlanabilirsiniz. Bazı bilgisayarlarda BIOS pili anakarta lehimlenmiştir. Bu da üretici firmayla iletişim kurmanızı gerektirmektedir. BIOS pilini çıkarmanızın ardından yuvaya yeni BIOS pilini takarak değiştiriniz ve sonrasında BIOS menüsüne girip tarih ve saat ayarı yaparak kullanmaya başlayabilirsiniz.

Monster Kurucusu İlhan Yılmaz Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Grace Hopper Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Kioxia Exceria Plus İncelemesi
ASUS ROG Strix Scope RX Detaylı İnceleme

Yorum Yapmayı Unutmayın :)