Bilgisayarın RAM’i Algılamaması Sorununun Çözümü

Fahri Gün 21 Oca 2021 Bilgisayar 254  0

Yeni yazımızda bilgisayar belleklerinin bilgisayar tarafından algılanamaması sorununun nasıl çözülebileceği ile ilgili olarak bilgiler vereceğiz. İşte bilgisayarın RAM’ı görmemesi halinde yapılması gerekenler…


Bilgisayarın RAM’I algılamaması probleminin pek çok sebebi olabilir. Bu hususta çeşitli sorunları irdeleyip sizlere aktaralım:


Anakart uyumluluğu kontrolü


Bir belleğin doğru bir şekilde çalışabilmesi için takılmak istenen anakart ile uyumluluk göstermesi gerekmektir. Dolayısıyla her belleğin her bilgisayarda çalışması gibi bir durum söz konusu değildir. Bir anakartın desteklediği bellek türünü ve miktarını tespit edip RAM’i algılamayan anakartın özelliklerinin mevcut algılanamayan RAM ile karşılaştırmasını yapın yani uyumlu olup olmadıklarını inceleyin.


RAM yuvası kontrolü


Belleklerin anakarta uyumlu olduğundan eminseniz o halde doğru bir şekilde takıldığına da emin olmalısınız. Bu noktada fazla bastırmadan RAM yuvasının kontrolünü yapın ve gerekirse RAM’I çıkarıp tekrar takın. Çünkü RAM’in porta iyi bir şekilde oturmamış olması da RAM’in algılamama sorununa yol açmış olabilir.


Bağlantı noktası Temizliği


Bağlantı noktalarında tozlanma veya başka bir nedenden dolayı yıpranma bulunuyorsa bu sebeple bağlantı noktalarını temizlemeniz gerekecektir. Bağlantı noktalarını temizlemek için pamuğu hafifçe alkole batırıp temas noktalarını bir engel kalmayıncaya dek dikkatli bir şekilde temizleyiniz.


Farklı sistem testi


Sorunun bilgisayardan mı yoksa RAM’den mi kaynaklandığını tespit etmek için bellekleri uyumlu olarak çalışan farklı bir sisteme takıp o şekilde test etmenizi öneriyoruz. Eğer takacağınız sistemde RAM başarılı bir şekilde çalışmaktaysa o halde sorun bilgisayardadır. Dolayısıyla bilgisayarı bir yetkili teknik servise vermeniz gerekebilir.

Etiketler:
Güncellemeler Nedeniyle Yavaşlayan Windows’u Hızlandırma Yöntemi
Windows Bilgisayarın Kapanmasını İptal Etme Yöntemi
Türkiye’de Yazılımcılar İşe Girerken Bunlara Dikkat Ediyor
RedmiBook 15 Çıkış Tarihi ve Özellikleri Belirlendi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)