Bilgisayarın İçerisinde Yer Alan Anakart Modelini Öğrenme Yöntemi

Fahri Gün 28 May 2019 Bilgisayar 489  0

Bilgisayarların içerisinde temel kart olan anakart yer almaktadır. Anakartlar bilgisayarın en önemli donanımlarındandır.


Anakart modelini öğrenmenin aslına bakarsanız iki temel yolu bulunuyor. Bunlardan biri fiziki yol diğeri ise sistemsel yol.

Bilgisayarın içini açıp etiketi okuyun


Fiziki yolda yapmanız gereken şey bilgisayar kasasının içerisini açıp anakartın üzerinde yer alan etiketi okumaktır.Ancak bu dizüstü bilgisayarlarda mümkün olmayacaktır.


Sistem yolunda yapılması gereken şey ise;


Başlat alanına girin. Arama çubuğuna Çalıştır yazıp klavyenizden Enter tuşuna basın.
Karşınıza çıkan ekrana msinfo32.exe azıp Enter tuşuna basınız ve açılan sistem bilgisi penceresinden anakart detaylarını görebilirsiniz. Orada sistem modeli kısmının oradan anakartınızın sahip olduğu modeli görebilmeniz mümkündür.

Bir farklı yöntem:


Eğer farklı bir yöntem kullanmak isterseniz de yine Çalıştır ekranından bu kez dxdiag komutunu çalıştırın . Daha sonra DirectX Tanı Aracını açın ve sistem üreticisi ve sistem modelini görüntüleyin.
Kullanılabilecek olan bu yöntemler Windows’un eski yeni tüm işletim sistemlerinde sonuç verebilmektedir. Dizüstü bilgisayarlar için de rahatça kullanabilirsiniz.
Etiketler: ,
Güncellemeler Nedeniyle Yavaşlayan Windows’u Hızlandırma Yöntemi
Windows Bilgisayarın Kapanmasını İptal Etme Yöntemi
Türkiye’de Yazılımcılar İşe Girerken Bunlara Dikkat Ediyor
RedmiBook 15 Çıkış Tarihi ve Özellikleri Belirlendi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)