Bilgisayara Virüs Bulaşıp Bulaşmadığını Anlama Yöntemi

Fahri Gün 26 Oca 2021 Bilgisayar 206  0

Yeni yazımızda bilgisayara virüs bulaşıp bulaşmadığını nasıl anlayabileceğiniz konusuna değineceğiz. İşte konuya ilişkin detaylar…


Bir bilgisayarın internete erişimi olduğu taktirde internet gezintileri ve dosya indirmeleri nedeniyle virüs bulaşma ihtimali son derece yüksektir. Bu gibi durumlar için bilgisayarda kesinlikle iyi bir antivirus programı bulunmalıdır. Ancak bazen buna rağmen bilgisayara virüs girebilir. Peki bilgisayara virüs girip girmediğini nasıl anlayabiliriz?


Yavaşlık


Virüs giren bir bilgisayar eski çalışma performansına nazaran daha kötü performans göstermeye, daha yavaş çalışmaya başlayacaktır. Dolayısıyla son zamanlarda cihazınızda ağırlık hissediyorsanız ve sebebini bulamamaktaysanız bilgisayarınıza virüs girmiş olabilir.


Donma Sorunları


Bir bilgisayara virüs bulaştığında özellikle çökme ve donma problemleri çok fazla meydana gelmeye başlar. Çünkü bazı kötü amaçlı yazılımlar bilgisayarın düzgün çalışmasını sağlayan dosyalara zarar verir. Bu da bilgisayarın çökmesine, sık sık donmasına neden olur.


Çalışmayan Programlar


Bilgisayarınızda yer alan eskiden çalışan pek çok program artık çalışmıyorsa, örneğin tıklamanıza rağmen herhangi bir tepki vermiyorsa bir şeyler ters gidiyor demektir. Bu tarz durumlar kesin olarak virüs bulunduğu anlamına gelmesede bilgisayarınızda önemli bir sorun olduğuna işaret eder. Özellikle ses aygıtınızın driverı ve çeşitli donanımlarınızın sürücüleri düzgün çalışmıyorsa virüs girmiş olma ihtimali yüksektir.


Kendi kendine silinen dosyalar


Bilgisayarınızda yer alan dosyaların kaybolması özellikle fidye yazılımları nedeniyle söz konusu olabilmektedir. Bu tarz durumlarda virüsten şüphelenmeniz gerekir. Fidye yazılımları bir dosyayı şifreleyip gözünüzün önünden kaldırabilir. Bu tarz durumlarda verinize ulaşabilmek için fidye ödemeniz veya bilgisayarınıza format atmanız gerekebilir.


Kendi kendine yüklenen programlar


Bazı programlar cihazınızda kendiliğinden oluşmaya başladıysa, kendiniz indirip yüklemediğiniz, adını sanını bilmediğiniz pek çok programın bilgisayarınızda yer almaya başladığınızı görüyorsanız bu durumda kendi kendine yüklenen programları tek tek temizlemeniz ve elbette virüsün kaynağını bulmanız gerekecektir. Bir bilgisayara virüs bulaştığına dair temel işaretler bunlar olup bunun gibi bazı işaretler de yine bilgisayarınızda sorunlar bulunduğu anlamını taşımaktadır. Kötü amaçlı yazılımları cihazınızdan mutlaka temizlemenizi ve bilgisayarınızı dikkatlice kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Etiketler:
Türkiye’de Yazılımcılar İşe Girerken Bunlara Dikkat Ediyor
RedmiBook 15 Çıkış Tarihi ve Özellikleri Belirlendi
Termal Macun Sürerken Yapılan Hatalar
Bilgisayarlardaki Intel Çıkartmasına Dair Bilmeniz Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)