Basit Notepad Taktikleri

Hakan Erbaş 13 Eyl 2017 Genel 929  0

Windows’un, özellikle kısa not veya yazılarımız için bir çok kez başvurduğumuz notepad yani not defteri uygulamasının bilmediğimiz ve çok kullanışlı bazı taktikleri mevcut. Bu taktikler sayesinde uygulamayı kullanma sayımızın artacağına eminim.

1) Günlük tutar gibi, kısa notlarımıza tarih ve saat bilgisi eklemek istiyoruz. Ancak not defterine her girişimizde bu bilgileri el ile girmek zaman kaybı. Bunun için not defterini açıyoruz ve ilk satırına “.LOG” yazıp kaydediyoruz. Artık kaydettiğimiz bu not defterine her girişimizde tarih ve saat bilgisi otomatik eklenmiş oluyor.

 

2) Bilgisayarı kapatmak çok zor bir eylem değil. Ancak bir dosyayı açtığımızda bilgisayarın kapanması alışılmışın dışında. Bunun için bir not defteri aşağıdaki kodu kopyalıyoruz;

@echo off
msg * System will now shut down
shutdown -c “Bye!” –s

Daha sonra farklı kaydet diyerek, .vbs uzantılı olarak kaydediyoruz. Bu vbs dosyasını açtığımızda bilgisayarın kapandığını göreceksiniz.

3) Yazdığınız kelimeleri sesli duymak istiyor ve basit bir yol arıyorsanız, not defteri buna da olanak sağlıyor. Aşağıdaki kodu kopyalayıp, .vbs olarak kaydedin. Kaydettiğiniz bu .vbs dosyasını açtığınızda bilgisayara istediğinizi söyletebilirsiniz.

Dim message, sapi
message=InputBox(“What do you want me to say?”,”Speak to Me”)
Set sapi=CreateObject(“sapi.spvoice”)
sapi.Speak message

         

4) Bu taktik, kısa filmcilere veya biraz cool ortam yaratmaya çalışanlara yarayacak. Aşağıdaki kodu not defterine kopyalayıp, .bat dosyası olarak kaydediyoruz. Açtığımızda oluşan görüntü, hepimizi matrix’e götürecek.

@echo off
color 02
:tricks
echo %random%%random%%random%%random%%random%%random%%random%%random%
goto tricks

  

5) Son olarak, sizinle uğraşııp sinirlendiren arkadaşlarınıza güzel bir ders vermek için basit bir yöntem. Gerçekten karşı tarafın sinirlerini bozacağı için, sorumluluk kabul etmiyorum 🙂 Aşağıdaki kodu not defterine kopyalayıp, .vbs olarak kaydediyoruz. Aman önemli bir işiniz var iken bu dosyayı açmayın, açtırmayın. Power tuşuyla bilgisayarı kapatana kadar bu sorunla uğraşmak zorunda kalacaksınız 🙂 İyi eğlenceler.

Set wshShell = wscript.CreateObject(“WScript.Shell”)
do
wscript.sleep 100
wshshell.sendkeys “You have been Hacked. There is no way out.”
loop

Etiketler: , ,
Oppo Yeni Şarj Teknolojisiyle Geliyor
Redmi 10s Mor Renk Seçeneğiyle Geliyor
1000 TL Altı En İddialı Mekanik Klavye Modelleri
Bilgisayara Kimin Ne Zaman Girdiğini Görme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)