Anakart ile Kasa Uyumu Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 29 Ağu 2022 Bilgisayar 374  0

Bir bilgisayarda anakart ile kasanın uyumu son derece önemlidir. Örneğin küçük bir kasaya büyük bir anakart takılamaz. Yeni yazımızda bu hususlara değinmek istedik.

Anakart bir bilgisayar için olmazsa olmaz donanımlardan biridir. Çok sayıda anakart türü bulunmaktadır ve bunlardan en yaygın olanları ATX ve micro ATX anakartlardır. ATX anakartlar daha büyük olan anakartlardır ve bunların kullanılabilmesi için yeterince genişliği bulunan kasaların kullanılması gerekir. Micro ATX anakartlar ise ufak olan anakartlardır.

MicroATX anakartların genişleme yuvası daha küçüktür ve genişleme yuvalarının sayısı ATX anakartlara nazaran çok daha azdır. Yeni bir anakart satın alırken hangi boyutun kasanıza sığacağından ve bir sorun çıkarmayacağından emin olmanız gerekir.

Anakartlarda soket

Anakartlarda PGA, LGA, BGA türleri bulunmakta olup, bu soket türlerine örnek verecek olursak; AMD tarafından PGA, Intel tarafından da LGA soket kullanılır. BGA soketleri de kalıcı olarak anakarta bağlı olan işlemcileri ifade temektedir. Anakartın nasıl bir sokete sahip olduğu, hangi işlemcinin kullanılacağı ve diğer donanımların çoğu bakımından belirleyici etken olmaktadır.

Anakartın bozulduğu nasıl anlaşılır?

Bir anakartın bozulduğunu bilgisayarın beklenmedik şekilde kapanmaya başlamasından, başlatılması uzun süren veya hiç başlamayan çevre birimlerinden, bilgisayardan yanık veya kimyasal kokular gelmeye başlamasından anlayabilirsiniz.

Kioxia Exceria Plus İncelemesi
ASUS ROG Strix Scope RX Detaylı İnceleme
NVIDIA RTX 4080 Ekran Kartı İncelemesi
ViewSonic VX2418C İnceleme

Yorum Yapmayı Unutmayın :)