HDR Türlerine İlişkin Bilgiler

Fahri Gün 27 Ağu 2022 Teknoloji 338  0

Yeni yazımızda HDR türlerine dair bilgilere yer vermekteyiz. İşte HDR türlerine dair bilinmesi gerekenler…


Ekran teknolojileri hususunda yaygın olarak karşımıza çıkan HDR, her ne kadar epey evrensel bir tanım olarak kendisini gösteriyor olsada içerisinde yeni teknolojiler de barındırmaktadır. Söz konusu yeni teknolojiler çeşitli türlere ayrılmaktadır.


HDR Türleri:


HDR10 nedir?


UHD Alliance tarafından uygulanan bir standart olan HDR10, tüm ekranlarda tutarlı olan statik meta verilerinden yararlanmakta olan teknolojidir. Işık ve renk seviyelerini mutlak değerlere ayarlamak hususunda önem arz etmesiyle öne çıkmaktadır.


HDR10+ nedir?


Bu teknoloji Samsung tarafından geliştirilen bir sürüm olup, Dolby Vision gibi dinamik meta verileri dahil ederek HDR10’u daha gelişmiş bir hale getirebilmek amacını taşımaktadır. HDR10’a nazaran daha iyi bir görüntü sağlama yeteneği bulunmaktadır. Tıpkı HDR10 gibi lisans gerektirmeyen açık kaynak bir standart olarak öne çıkmaktadır.


Hybrid Log-Gama (HLG) nedir?


Her ne kadar HDR10 veya Dolby Vision kadar yaygın halde olmasada önemli bir tür olup, Standart HDR’yi çok daha yaygın olarak kullanılabilir hale getirebilmektedir. Teknik olarak çok daha evrensel olup bunu meta verilerini hiç kullanmaması sayesinde yapmaktadır. HDR özelliğine sahip TV’lerin üretebileceği daha yüksek parlaklık seviyelerini hesaplamak amacıyla logaritmik bir eğrinin kombinasyonundan yararlanmaktadır. Hybrid Log-Gama denmesinin sebebi de bu olup, her bir standart dinamik aralık üzerinde önemli iyileştirmeler sunmaktadır.

Dolby Vision

İleri teknoloji cihazlarda başlayan ve günümüzde telefonlara kadar indirgenmiş olan bir teknolojidir. Bu teknoloji 10.000 nit ve 12 bit renk derinliği sunulmaktadır.


Etiketler: , ,
Doğal Dil İşleme Hakkında Bilgiler
Teknolojide Origami
Grafen Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Türksat 6a’nın Fırlatılmasına Saatler Kaldı!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)