SpeedFan Nedir ve Ne İşe Yaramaktadır?

Fahri Gün 20 Ağu 2017 Bilgisayar 1.065  0

SpeedFan, bilgisayarınızın donanımlarının sıcaklık değerlerini görebildiğiniz ve bunun yanında bilgisayarınızın fanlarını kontrol edebildiğiniz bir bilgisayar yazılımıdır.

SpeedFan uygulamasının kullanımı basit olduğu ve genelde doğru bilgiler verdiği için pek çok kullanıcı tarafından kullanılmaktadır ve dünya üzerindeki en popüler fan kontrol programıdır. SpeedFan uygulamasını çalıştırır çalıştırmaz zaten tüm fanlarınız ve bu fanların sıcaklık, fan hızı gibi değerleri karşınızda rakam olarak yazacaktır. Bu rakamları değiştirerek kolayca fan hızınızı yükseltip alçaltabilirsiniz.

Örneğin işlemcinizin fan hızından memnun değilseniz, hızı azaltmak veya çoğaltmak istiyorsanız bunun için SpeedFan programındaki CPU Fan ifadesinin yanındaki rakamı düzenleyeceksiniz. Bu rakam 0 ile 100 arasındadır. Fan yüzdesi ne kadar fazla olursa haliyle bilgisayarınız çok daha sesli çalışacaktır ancak daha serin olacaktır. Fan hızınızı azaltırsanız bilgisayarınızın işlemcisi daha çok ısınacak ancak daha sessiz olacaktır. SpeedFan ayarlarıyla oynamadan önce bilmeniz gereken bir iki önemli şey var; Özellikle çok sıcak havalarda bilgisayarınızın fan değerlerini indirmeniz donanımlarınızdan birinin yanmasına neden olabilir.

Netice olarak fan ayarı yaparken donanımlarınızın sıcaklık değerlerini de gözetmek zorundasınız. Rakamları sadece keyfe keder olarak yükseltip alçaltmak bilgisayarınızı bozmanız ile, en iyi  ihtimalle donanımlarınızın ömrünün kısalmasıyla sonuçlanır. Haliyle, SpeedFan uygulamasının size sunduğu kontrol mekanizmasını doğru kullanmanızı, eğer bu konularda tereddütünüz var ise fan ayarlarını otomatik olarak olduğu gibi bırakmanızı tavsiye ederiz.

RedmiBook 15 Çıkış Tarihi ve Özellikleri Belirlendi
Termal Macun Sürerken Yapılan Hatalar
Bilgisayarlardaki Intel Çıkartmasına Dair Bilmeniz Gerekenler
Ofis ve Okul İçin Kullanılabilecek Laptop Modelleri

Yorum Yapmayı Unutmayın :)