GTA V İncelemesi

Fahri Gün 20 Ağu 2017 Oyun 954  2

GTA V incelemesi ile karşınızdayız.

Giriş

Rockstar Games’in en büyük projesi olan GTA serisi oyuncular tarafından çok sevilen bir seri ve oyun çıkalı uzun bir zaman olsada hala oyuncular oyuna yoğun bir ilgi gösteriyor ve oyun çok satın alınıyor. Satın alma rakamları bile GTA V’in ne kadar sevildiğini gösteriyor. GTA V şu an da dünyanın en iyi açık dünya oyunu olarak kabul ediliyor.

Oyunun başlangıç kısmı GTA serisine yakışan biçimde oldukça hareketli. Oyun yoğun maceralar ile başlıyor. Oyuna üç ana karakterden biri olan Franklin ile başlıyor, GTA San Andreas oyununu andıran anıları oynuyoruz. Oyunun başlangıç aşaması sizi sürükleyip götürüyor.

Hikaye

GTA V oyunu, önceki GTA oyunlarından farklı olarak birden fazla karakter içeriyor. Toplam üç ana karakterimiz var. Bunlar Franklink, Michael ve Trevor… Üç karakterden her birinin kendisine has özellikleri bulunuyor. Rockstar Games, bu üç karakterin hayat hikayelerinin birbirleriyle kesişmesini işlemiş ve yoğun bir ekip ruhuna değinmiş. Bu bağlamda hikayenin GTA serisine yakışan biçimde kurgulandığını söyleyebiliriz. Oyunu oynarken devamında ne olacağını merak ederek oynuyorsunuz ve bu bir oyundaki en önemli şeylerden biri.

Grafik ve Ses Kalitesi

GTA V, piyasaya sürüldüğü dönemin güçlü grafiklerine sahip. Özellikle yüksek grafik ayarlarında oyun muazzam gözüküyor. GTA V çok büyük bir haritaya sahip olduğu için zaman zaman hem kırsal kesimde hem de şehirde geçen bu oyunda hem şehrin hem de kırsal bölgelerin harika gözüktüğünü söylemek lazım. Aynı şekilde oyunun ses kalitesi de oldukça güçlü. Bu denli güçlü grafiklere sahip bir oyunu oynamak için muhakkak iyi bir bilgisayara ihtiyacınız var.

Oynanış

GTA serisinin oynanış olarak çok güçlü bir seri olduğunu biliyorduk ancak GTA V ile beraber oynanış alanında resmen zirveye çıktığını söyleyebilirim. Oyunun oynanabilirliği harika. Geliştirilen güçlü grafiklere sahip şehirler yalnızca kurgu ile tanıştığınız veya gezerek tanıştığınız bölgeler değil. Şehirler içerisinde o kadar fazla şey yapma imkanınız var ki oyunda görevler harici yapacak çok fazla şey buluyorsunuz. Yan görev olarak çok fazla seçeneğiniz var. Mesela isterseniz araç yarışları yapabilir, arkadaşlarınızı telefonla arayıp takılabilir, soru işaretli alanlara giderek yeni insanlarla tanışıp ilginç yan görevler oynayabilir, bir mekan satın alarak o mekanın görevlerini yapabilir, ve daha bunun gibi pek çok aktiviteye imza atabilirsiniz.

Oyun aynı zamanda sosyal olarak çok güçlü. Yani örneğin oyun içerisinde yapacak bir şey kalmadığını düşündüğünüz en ufacık anda bile mutlaka ya şehir içinde bir hadise cereyan ediyor ve yardım etmeniz gerekiyor, veya arkadaşlarınızdan sürpriz bir telefon alabiliyorsunuz. Aynı şekilde siz de takılmak istediğiniz arkadaşınızı arıyıp müsaitse takılabiliyorsunuz. Oyunda kurgusal internet sitelerini kullanabiliyor, bu sitelerden araba, tekne gibi siparişler yapabiliyorsunuz.

Easter Egg Sürprizleri

GTA 5’in içerik olarak çok güçlü bir oyun olması zaten yetiyorken birde oyuna o kadar güzel ve fazla sayıda easter egg yerleştirilmiş ki hayranlıkla takip ediyorsunuz.

Sürüş Hissi Geliştirilmeli

Oyun ile ilgili bu kadar övgüden sonra gözümüze çarpan, pek çok oyuncuyu da rahatsız eden bir şey sürüş hissiyatının yeterli oranda olmaması ve araç içi kameranın çok zayıf kalması. GTA 5 gibi çok güçlü AAA sınıfı bir oyunda aynaların görüntüsü çok kötü. Oyunu 4K’da ultra grafiklerde bile açsanız örneğin araba aynalarından arkaları çok net görmeniz mümkün değil ve bu durum araç içi kameranın olmasının avantajını resmen öldürüyor. Ve bunun yanında örneğin araba sürerken sürüş farklarını pek hissedemiyorsunuz. Çok farklı iki otomobile binseniz dahi çok ufak sürüş farklılıkları dışında sanki tüm araçlar aynı gibi geliyor. Bunlar görevlerin neredeyse yarısının arabada geçtiği bir oyun için çok büyük eksiler.

GENEL DEĞERLENDİRME

PUANIMIZ ; 9.3 / 10

GTA 5 oyununda daha önce oynadığınız pek çok oyunda göremeyeceğiniz kadar farklı şey ve dolu dolu bir içerik var. Oyunu oynarken yaşayan bir şehirde olduğunuzu hissediyorsunuz ve hem kaliteli hikaye ve grafikler, hem de güçlü dolu dolu bir içerik ile oyun deneyimini en iyi şekilde yaşıyorsunuz.

Etiketler: , ,
Alanında En Popüler Oyun Olan ETS 2 İndirime Girdi
Play Store Platformunda Ülke Değiştirme Yöntemi
Pawn of the Dead İncelemesi
Little Nightmares 2 İncelemesi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)