PC Nedir PC Nasıl Toplanır

Fahri Gün 15 Ağu 2017 Bilgisayar 877  0

Bu içeriğimizde sizlere PC teriminin ne anlama geldiğini ve nasıl PC toplanabileceğini açıklayacağız.

PC Nedir?

PC kelimesinin karşılığı kişisel bilgisayardır. Günümüzde özellikle oyun dünyasında PC olarak ifade edilir. İngilizce kökenli bir kelimedir. Tam adı personel computer şeklindedir.

PC Nasıl Toplanır?

Bilgisayar toplamak eskiden daha zordu. Çünkü bilgisayar toplama sihirbazları bulunmuyordu. Ancak artık PC parçaları satan pek çok ticaret sitesinde özel PC toplama sihirbazları bulunuyor. Bunlardan benim de yararlandığım ünlü ve güvenilir bir ticaret sitesi olan Teknobiyotik’i tavsiye edebilirim. Google’dan Teknobiyotik PC toplama sihirbazı şeklinde aratarak siteye kolaylıkla gidebilirsiniz.

Sitenin sihirbaz bölümüne ulaştıktan sonra parçaları seçmeye başlıyoruz. En üst bölümde yer alan işlemci alanından işlemci modellerini seçiyoruz. Ancak işlemci seçerken kafamıza göre bir işlemci elbette seçmeyeceğiz. Çünkü PC toplamak için bütçemiz nedir ve bilgisayarı neden alıyoruz? Sorusunun cevabını bilmeliyiz. Eğer oyun oynamak için bir sistem alıyorsanız grafik kartı epey güçlü olmalı ve işlemcinin de o grafik kartına darboğaz yaşatmaması yeterli. Ancak eğer ofis uygulamaları için bir PC toplayacaksak o zaman işlemcinin güçlü olması önemli yani grafik kart çok da önemli değil.

İşlemci seçiminizi yaparken bazı püf noktaları bilmeniz lazım. Mesela şu an işlemci alanında en güncel Intel işlemciler Kaby Lake model 7.nesil işlemcilerdir. Oysa siz 6.nesil bir işlemci tercihi yaparsanız hata etmiş olursunuz. 2017 yılının en güncel işlemcisi şu an da Kaby Lake modeller olduğu için tercihiniz bu yönde olmalıdır. O halde işlemci seçiminizi 7.nesil bir Intel işlemciden yana yapacaksınız. Hangi işlemcisini seçeceğiniz ise bütçeniz ile ve bilgisayarı ne için kullanacağınız ile doğrudan orantılıdır.

Sihirbazda işlemci alanının hemen altında da anakart bölümü karşınıza çıkacak. Anakartlar işlemci ile uyumlu olmak zorundadır. Bu yüzden sizin seçtiğiniz işlemciye göre anakartlar listelenecek.  İşte toplama sihirbazının avantajları da budur. Siz seçtiğiniz işlemci ile hangi anakartın uyumlu olduğunu bilmeseniz bile yine de size sistem yardımcı olarak seçtiğiniz işlemci ile uyumlu olmayan anakartları seçmenize izin vermez. Aynı şekilde RAM donanımları için de bu geçerlidir.

Grafik kart seçerken ise şu hususa dikkat ediniz; Seçtiğiniz grafik kart hem güncel hem de performanslı olmalı ve aynı zamanda soğutması iyi olmalı. AMD genelde fiyat performans ürünleri sunarken Nvidia biraz daha kaliteli, daha güçlü donanımlar sunar. Bu yüzden bütçeniz elveriyorsa Nvidia bir grafik kart seçmeniz daha iyi olabilir. Tabii bu AMD kötü anlamına gelmesin. Pek çok fiyat-performans kasasında genelde AMD Rx 400 ve 500 serisinden grafik kartlar görüyoruz. Bu son derece doğal. Özellikle  de Rx 470 gibi AMD’nin orta segment ekonomik kartları bir hayli popüler durumda.

Güç kaynağı seçimi yaparken ise dikkat etmeniz gereken nokta sisteminize gücü rahat bir şekilde verebilen ve verimlilik sertifikası bulunan bir güç kaynağı almaktır. Bunun için listede gördüğünüz güç kaynaklarından +80 ve üzeri sertifikası bulunanları tercih edin. Aynı zamanda grafik kartı da olan güçlü bir sistem tercihi yapıyorsanız minimum 500W ve üzeri güç kaynaklarına bakmalısınız. Tabii ben bu yazımda 500W dedim diye illa o da yetecek diye bir şey yok. Eğer bütçeniz çok elverişli ise ve crossfire de yapmayı düşünüyorsanız o zaman çok daha güçlü güç  kaynaklarına bakmalısınız.

Depolama aygıtları seçiminde ise karşımıza SSD ve HDD donanımları çıkıyor. Ben günümüzde artık her bilgisayarda SSD bulunması taraftarıyım. Her ne kadar SSD donanımları pahalı olsa bile sisteminize bir SSD dahil etmeyi ihmal etmeyin. 64 GB SSD modellerine veya 128 GB Samsung SSD Evo modeline bir bakmanızı öneririm.

Kasa seçimi sırasında da tasarımdan çok havalandırma için elverişliliği çok önemli. Bu yüzden kasa seçerken büyük bir kasa seçmeniz sizin yararınıza olacaktır. Aynı zamanda kasanın içerisinde kendiliğinden fanlar ve özel soğutma blokları bulunursa sıcak havalarda da oyun deneyiminizi başarılı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Toparlayalım 🙂

Konuyu sizleri usandırmadan pratik bilgilerle anlatmaya çalıştım ancak PC toplama hususu o kadar geniş bir husus ki bu alanda biraz donanımsal bilginizin olması gerekiyor. Bu da hemen izah edilebilecek bir şey değil. Fakat bu bilgileri ilerleyen süreçte siteye ekleyeceğim yeni donanımsal pratik bilgiler içeren makalelerimden öğrenebilirsiniz.

Bu arada PC toplamak isteyenler yorum alanından bütçelerini ve hangi amaçla PC toplamak istediklerini yazarlarsa sihirbazdan hemen bir liste oluşturup tavsiye verebiliriz.

MacOS Cihazda Ekran Görüntüsü Alma Yöntemi
Bilgisayar Üzerinde Basitçe Çizim Yapabileceğiniz 5 Çizim Programı
Uygulama Düzgün Başlatılamadı 0xc0000005 Hatasını Çözme Yöntemi
Samsung Tablet Kategorisinde Dikkat Çeken Bir Başarı Daha Yakaladı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)