NVIDIA Grafik Kartları Daha Da Pahalanacak

Fahri Gün 25 Şub 2018 Bilgisayar 545  0

NVIDIA imzalı grafik kartlar önümüzdeki süreçte daha da pahalanacak. Yeni üst segment bir grafik kartı satın almak isteyenler uzun bir süre beklemek zorunda.

Dünyanın en ünlü teknoloji şirketlerinden biri olan NVIDIA, bilgisayar donanımları kategorisinde en çok satış yapan firma olmasına rağmen sıkıntılı gözüküyor. Çünkü şirket GTX serisine ait yeni grafik kartlar çıkarmakta zorlanıyor. Bunun nedeni yaşanan bellek sıkıntısı ve grafik kartların haddinden fazla satılması. Madenciler adeta oyunculara kart bırakmadı. Bu durumda NVIDIA, sıkıntılarını dile getirsede eli kolu bağlı.

NVIDIA şirketinin elinin kolunun bağlı olmasının temel sebebi ise grafik belleklerinin temin edilememesi. Bellekleri Samsung, Apple gibi firmalar inşa ediyor. Onların grafik kartları için ürettikleri bellek türü, mobil alan için ürettikleri bellek türünden farklı. Fakat mobil için üretilen bellek türleri de grafik kartlar için üretilen bellek türleri de aynı üretim alanından geçmekte. Bu şirketler mobil alan için daha fazla çalıştıklarından ötürü grafik kartı belleklerin yetişmesinde sıkıntı yaşanıyor. Üretimler mobil ağırlıklı olarak yapılıyor. Bu durum belli bir plan dahilindeyken sıkıntı oluşturmuyordu fakat şu an planın dışına çıkılmış durumda.

Sonuç olarak şu sıralar NVIDIA imzalı bir üst segment grafik kartı almayı düşünüyorsanız bu düşünceyi aklınızdan çıkarmanızı öneririz. Yapılan açıklamalara göre grafik kartı fiyatları uzun bir süre daha artmaya devam edecek. Bu yılın sonbahar aylarında fiyatların ancak düşeceği belirtiliyor. Bu durumda ilkbahar ve yaz aylarında fiyatların düşmesi söz konusu değil.

Etiketler:
RedmiBook 15 Çıkış Tarihi ve Özellikleri Belirlendi
Termal Macun Sürerken Yapılan Hatalar
Bilgisayarlardaki Intel Çıkartmasına Dair Bilmeniz Gerekenler
Ofis ve Okul İçin Kullanılabilecek Laptop Modelleri

Yorum Yapmayı Unutmayın :)