Laptop Hızlandırma Yöntemleri

Fahri Gün 17 Mar 2021 Bilgisayar 199  0

Yeni yazımızda laptop bilgisayarları hızlandırmak için neler yapılması gerektiği konusuna değinmekteyiz.

Dizüstü bilgisayarın performansına etki edebilecek pek çok unsur bulunmaktadır. Yavaşlayan bir dizüstü bilgisayarı hızlandırabilmek için ilk olarak zararlı yazılımlara karşı temizlik yapmak gerekir.

Antivirüs

Bazı antivirus programlarının bilgisayarı yavaşlattığı iddia edilsede antivirus programlarının taramalar esnasında cihazı yavaşlatması zaten doğaldır ancak bilgisayar açılışında ve arka planda çalışırken bilgisayarı yavaşlatması ya programın sürümünün çok eski olmasından ya da bilgisayarın çok eski olmasından kaynaklanmaktadır. Sistemi asıl yavaşlatan unsur ise sistemde virüs bulunmasıdır. Zararlı yazılım nedeniyle bilgisayar yavaşlar ve iyi bir antivirus taraması virüsleri temizleyerek sistemin hızlanmasını sağlar.

Arka Plan Tespiti ve Temizliği

Arka planda çalışan uygulamalar bilgisayarınızın çalışma hızına olumsuz olarak etki edecektir. Dolayısıyla arka planda çalışan uygulamaların sistem açılır açılmaz çalışmasını engellemenizi öneriyoruz. Arka planda sürekli çalışan uygulamalar arasından yalnızca gerekli olanları aktif etmenizi, diğerlerinin arka planda çalışmasını engellemenizi tavsiye ederiz.

Depolama Alanının Genişletilmesi

Cihazınızda bulunan depolama alanının en az yüzde 20 kadar boş olmalıdır. Aksi taktirde sisteminiz daha hantal bir şekilde çalışmaya başlar. Dolayısıyla depolama alanı genişletmelerini ihmal etmemek gerekmektedir. Bu hususta sisteminizde yer alan dosyaların düzenli olarak temizlenmesini , gereksiz olan dosyaların silinmesini öneriyoruz.

RedmiBook 15 Çıkış Tarihi ve Özellikleri Belirlendi
Termal Macun Sürerken Yapılan Hatalar
Bilgisayarlardaki Intel Çıkartmasına Dair Bilmeniz Gerekenler
Ofis ve Okul İçin Kullanılabilecek Laptop Modelleri

Yorum Yapmayı Unutmayın :)