Bir Görüntünün Montaj Olup Olmadığını Tespit Etme Yöntemi

Fahri Gün 16 Mar 2021 Teknoloji 543  0

Bu yazımızda bir görüntünün montaj olup olmadığını nasıl tespit edebileceğiniz ile ilgili olarak bilgiler veriyoruz. İşte konuya dair detaylar…

İnternette çok fazla resim bulunmakta olup bu resimlerin hatta videoların bazıları gerçek dışıdır. Üzerlerine çeşitli efektler eklenip montajlar yapılabilir. Peki görüntülerin montaj olup olmadığını nasıl anlaşılabilir?  Bu hususta kullanabileceğiniz bazı servisler bulunmakta olup bu servislerin yanılma payları olsada genel itibariyle bir görüntünün montaj olup olmadığı konusunda fikir sahibi olmanıza imkan tanımaktadır.

FotoForensics

Bu yazılım kendi başına analiz yapabilen bir program olmasada yüklediğiniz bir görseli Hata Düzeyi Analizi görselleştirmesiyle tarafınıza sunmakta ve böylece kendi başınıza yakalayamayacağınız kadar ufak detayları gözler önüne sermektedir. Bu durumda bir görüntünün gerçek olup olmadığı konusunda sizden daha iyi analiz yapabilir.

Google Tersine Arama

Google Tersine Arama fonksiyonu sayesinde elinizdeki bir görüntüyü Google’a yükleyip ona benzer olan görüntüleri kolayca arayabilmeniz mümkün olmaktadır.  Ücretsiz olarak kullanılabilen bir servistir ancak başarı düzeyi popüler olmayan resimler göz önüne alındığı zaman düşük kalmaktadır. Belki ileride bu hususta çeşitli iyileştirmeler de görebiliriz.

İmage Edited?

Kullanabileceğiniz bir diğer araç İmage Edited? Olup bu araç bir görüntünün daha önce düzenlenip düzenlenmediği hakkında size bilgi vermektedir. Çevrim içi araçlardan yararlanabilmek için herhangi bir program indirmenize de gerek bulunmamakta olup sadece internet sitesine girerek yapmak istediğiniz kontrolleri kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz.

Etiketler: ,
Abandonware Anlamı ve Hakkında Bilgiler
Analog Cihazlar Hakkında Bilgiler
Motor Yağı Konusunda En Başarılı Markalar
Artırılmış Gerçeklik Tanımı ve AR Kullanılan Oyunlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)