Powerbank Cihazının Gerçek Kapasitesini Ölçme Yöntemi

Fahri Gün 13 Mar 2021 Teknoloji 831  0

Yeni içeriğimizde powerbank gerçek kapasitesinin nasıl ölçülebileceği ile ilgili olarak bilgiler veriyoruz.

Elektronik ürünleri şarj edebilmek için harici bir güç kaynağına ihtiyaç duyabilirsiniz. Bu noktada iyi bir powerbank cihazına sahip olmanız sizin için avantaj olacaktır. Taşınabilir şarj cihazlarının farklı mAh kapasiteleri bulunmakta olup bazı cihazlar vaadedilen mAh değerlerini sunamaz. Peki bir cihazda gerçek kapasiteyi nasıl ölçebilirsiniz?

Satın alınan powerpank cihazları pazarlaması esnasında kullanılan kapasitesinin yalnızca üçte ikisini cihazlara aktarabilmektedir. Dolayısıyla ilk olarak bunu göz önüne almak gerekir. Taşınabilir bataryalar günümüzde 3.7 volt çıkış vermekte olup teknik standartlardan dolayı telefon bataryaları 5 Volt girişine sahiptir. Taşınabilir batarya 10.000 mAh ise bunu 3.7 ile çarpıp mWh cinsinden ölçülen toplam enerji gözükebilir.

Kablodaki elektrik direnci telefona aktarılan toplam enerji miktarını azaltabilmektedir. Şarj işlemi esnasında enerjinin belli bir bölümü ısıya dönüşmekte olup ortam sıcaklığı gibi faktörler verimlilik üzerinde önemli bir etki göstermektedir. Bataryanın toplam aktarılabilir enerjisinin yüzde 10 kadarlık kısmı verimsizliğe kurban gider. Dolayısıyla yukarıda bahsettiğimiz mWh cinsinden ölçülen değerden aynı zamanda verimsizlik unsurunu da  hesaplamak gerekir. Yani çıkan mWh cinsinden yüzde 10 düşmeniz gerekir.

Netice itibariyle 10.000 mAh taşınabilir bir bataryanın şarj edilmeden, 5.000 mAh bir bataryaya sahip olan akıllı telefonu iki kez yüzde yüz seviyesine kadar şarj etmesi mümkün değildir.

Etiketler:
Python İndirme ve Kurma Yöntemi
Dijital Göz Yorgunluğundan Korunma Rehberi
ChatGPT İnternet Erişimi Verme Yöntemi
AirPods’u MacBook’a Bağlama Rehberi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)