IPS LCD ve AMOLED Ekran Teknolojisinin Farkları

Fahri Gün 05 Tem 2019 Mobil 264  0

Akıllı telefonlar hususunda AMOLED ve IPS LCD ayrımı sık sık karşımıza çıkıyor. Peki iki ekran teknolojisi ile ilgili olarak ne gibi farklılıklar bulunuyor? Gelin yeni içeriğimizde birlikte bakalım.


Akıllı telefonlarda LCD, LED ekranlar kullanılmakta olup bu ekranlar dokunmatik ekran arayüzlerine sahip oluyor. Akıllı telefon kategorisinde IPS LCD , AMOLED gibi ekran teknolojileri kullanılmaktadır.
LCD’nin üzerine düşen geliştiriciler zamanla IPS LCD isimli yeni bir ekran teknolojisiyle karşımıza çıktı. Yani IPS LCD’nin aslında LCD ekranın devamı olduğunu söylemek mümkün. LCD ekranlar iki cam plakanın içerisinde sıvı kristal moleküllere sahip olup bu kristaller iki elektrot setiyle bir elektrik alana maruz kaldıklarında 90 derecelik bükülmüş yapı elde etme hususunda uygundur. IPS de aynı sistemde çalışmaktadır fakat elektrotların hizalanması hususunda IPS tarafında biraz değişkenlik göstermektedir. LED , AMOLED ekranlar ise organik LED matrisine sahip olup bunlar organik bileşiklerinden oluşan elektrominesans katmandan oluşmaktadır.
IPS ekran AMOLED ekranlardan %5 kadar daha fazla güç tüketmekte. IPS, uygun ibr polerize ışık üretmek için iyi bir arka ışığa ihtiyaç duymakta. Daha iyi ekran netliği sunabilmesi için duyduğu gereksinimler enerji tüketimini de arttırmakta. Öte yandan AMOLED harici bir arka ışık gerektirmez. Organik bileşikler elektrik ile temasta ışık üretir. Özellikle siyahlar için transistör kapatılacağı için elektrik gerekmeyecektir ve enerji kaybı da en aza inmiş olacaktır.
Uzmanlar IPS LCD’nin AMOLED’e nazaran insan gözü açısından daha zararlı olduğunu ifade etmektedir. IPS LCD, beyaz rengi AMOLED ekrana göre daha iyi yansıtmaktadır. Beyaz renk ekranın daha iyi gözükmesi açısından kuşkusuz ki bir hayli mühimdir. Özellikle uygulamaların genellikle siyah değil de beyaz ve tonlarında temaları kullanması da bunda dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir.
Güneş ışığı altında AMOLED ekranların okuma ve video izleme deneyimi bir tık daha iyi. Bu da özellikle telefonu dışarıda güneşli bir ortamda da kullanmayı sevenler için dikkat çekici bir unsur.
IPS LCD ekranlarda yer alan sıvı kristaller ekranın daha uzun ömürlü olması hususunda elverişlilik sağlamaktadır.
Bu yazının genel kaideye göre yazıldığını ve bazı istisnaların söz konusu olabileceğini belirterek içeriğimize son verelim.

Etiketler:
Teknoloji Detoksu Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Vivo V21 5G Neon Spark Rengi Çıktı
Realme GT Neo 2 Satış Başarısıyla Dikkat Çekiyor
Oppo Reno 6 ve Reno 6 Pro Karşılaştırma

Yorum Yapmayı Unutmayın :)