Google Maps’ın Şarji Çok Harcamasına Engel Olma Yöntemleri

Fahri Gün 05 Oca 2018 Mobil 321  0

Yeni makalemizde Google Maps ve türevi GPS kullanan uygulamaların şarjdan daha az harcamaları için yapılabilecekleri anlatıyoruz. Anlatımımız Android akıllı telefonlar ve tabletler için geçerlidir.

Google Maps, akıllı telefonun olmazsa olmaz uygulamalarından biri. Fakat bu uygulamanın şarjı çok götürdüğü de bilinen bir gerçek. Ancak aşağıdaki yöntemlerden yararlanarak Google Maps’in şarjınızdan daha az harcamasını sağlayabilirsiniz.

GPS & Konum Kapatma İşlemi

İlk olarak akıllı telefonunuzun GPS bağlantısını kapatmanız gerektiğini belirtelim. Google Maps ve türevi uygulamalar doğal olarak GPS kullanır. Ancak uygulamayı kullanmadığınız zamanlarda GPS’nin açık olmasının bir avantajı olmadığı gibi şarjdan da tüketir. Dolayısıyla GPS ve konum bilgilerinizi sadece Google Maps’ten yararlanacağınız zaman aktif etmeli, işiniz bitince de kapatmalısınız. GPS cihazımızın açılır menu arayüzünden kolayca kapatılabilirken konum bilgileri de bazı telefonlarda aynı menü üzerinde, bazılarında ise Ayarlar içerisinde gösterilir. Ayarlar ve oradann da Konum yazısına girerek Konum yazısının yanındaki tiki kaldırıp deaktif edebilirsiniz.

Google Maps Veri Temizleme

Telefonunuzun Ayarlar alanını ve oradan da Uygulamalar kısmını açın. Uygulamalar arasından Google Maps’e girin. Verileri Temizle butonuna dokunup temizleyin ve sonra da Önbelleği Temizle butonuna dokunun.

Eski Sürüme Geri Dönme

Bu işlem aslında çoğu zaman işe yaramaz ancak bunu da deneysel yöntem olarak paylaşalım. Bazen uygulamaların yeni sürümleri eskisine göre çok daha fazla şarj harcar. Özellikle de eski bir telefona sahipseniz bu işlemi bir deneyebilirsiniz.

Bunun için Ayarlar alanından Uygulamalar yazısına ve oradan da Google Maps (Haritalar) uygulamasına girin. Uygulama ayarları içerisinde Güncelleştirmeleri Kaldır butonuna tıklayın. Böylece uygulama telefonunuza ilk yüklendiği hale geri dönecektir.

Ulefone Armor 6 İle İlgili Heyecan Verici Yeni Gelişmeler Yaşandı
Mi 8 Serisi İçin Android Pie Müjdesi!
Lenovo Z5s Telefonuyla İlgili Sürpriz Bir Gelişme Yaşandı
Mate 9 Telefonu İçin Yeni Güncelleme Sürprizi!

Yorum Yapmayı Unutmayın :)