ESET, Onlarca Sahte Güvenlik Uygulamasını Rapor Etti

Fahri Gün 07 Nis 2018 Mobil 488  0

Dünyanın en popüler antivirüs uygulamalarından biri olan ESET, onlarca sahte güvenlik uygulamasını Google’a rapor etti. Google Play Store’da temizlik başladı.

Günümüzde zararlı yazılımların sayısı azımsanmayacak kadar çok. Fakat onların karşısına güçlü bir antivirüs programı ile dikilebiliyoruz. Hali hazırda kullanıcılar için piyasaya sürülmüş çok sayıda ücretsiz antivirüs programı bulunuyor. Ücretsiz antivirüs programları reklam gösterirken ücretli sürüme geçerseniz reklamlar kaldırılıyor. İşte sahte güvenlik uygulamalarının oluşma sebebi de buradan kaynaklanıyor.

Çok sayıda ücretsiz sahte güvenlik programı maalesef Play Store gibi mağazalara girebilmiş. Bu programlar ücretsiz sürümde kullanıcılara reklam gösteriyor. Tarama yaptığınızda da sadece animasyon karşınıza çıkıyor yani gerçekten bir tarama yapılması söz konusu olmuyor. Bu durumda kuşkusuz kullanıcılar kandırılıyor. Size sanki telefonunuzu koruyormuş izlenimi vererek reklam gösterip üzerinizden para kazanıyorlar.

Bu tehlikeyi gören ESET, aralarında popüler antivirüs programlarının da olduğu 35 kadar sözde güvenlik uygulamasını rapor etti. Bu rapor, sanal mağazalar üzerinden pek çok sahte antivirüs programının kaldırılmasını sağlıyor. Bunlardan etkilenmemek için güvenilir, popüler olan antivirüs yazılımlarını tercih etmek gerekiyor. Fakat bu yazılımlarda da bazı verilerden yararlanan reklamların kullanıldığını unutmayın. Bu yüzden en iyi yol ücretli kaliteli bir antivirüs programı kullanmaktır.

Etiketler: ,
Telefonlarda Kullanabileceğiniz En İyi Fit Yaşam Uygulamaları
Apple iPhone 5s ve 6 İçin Güncelleme Yayınladı
Ekim Ayının En Güçlü Telefonu
SAR Değeri Yüksek Olan Oppo Telefonlar

Yorum Yapmayı Unutmayın :)