DiziYapım SMS Tuzağına Karşı Dikkat!

Fahri Gün 14 Oca 2019 Mobil 465  0

Son zamanlarda pek çok kullanıcı kendisine gönderilen şüpheli mesajlardan bir hayli müzdarip. Özellikle şu sıralar hortlayan DiziYapım kaynaklı SMS tuzağına karşı dikkatli olun!

Günümüzde kullanıcıların en büyük sorunlarından biri gizlilik. Artık sahip olduğumuz ad soyad, kimlik numarası, telefon numarası gibi bilgiler hiç ummayacağımız tüzel kişiliklerin elinde bulunuyor. Bu da elbette büyük bir rahatsızlık uyandırıyor. Son günlerde kullanıcılara bazı tüzel kişilikler tarafından izinsiz olarak şüpheli mesajlar gönderiliyor. Örneğin size ilk olarak Dizi Yapım başlıklı bir SMS geliyor ve bu kısa mesajda aşağıdaki ifadelere yer veriliyor:
Sayın Aday Internet Uzerinden yapmis oldugunuz oyunculuk basvurunuz onaylanmistir. Sizleri cekimleri baslayan Sinema ve Dizilerimiz için on eleme secmeleri icin yukardaki linke 2 adet fotograf yukleyin.

Bu SMS’in sonunda B315 kodu veriliyor ve bu kodun karşılığının hangi tüzel kişiliğe denk geldiğine baktığımızda ise Gold Telekomünikasyon Ltd. Şti. tüzel kişiliği görülüyor. Siz de haliyle bir ajansa başvurduğunuzu veyahut sizin yerinize bir başkasının sahte kimlikli bir şekilde başvurduğunu düşünüyor ve SMS’in göndericisine ulaşmaya çalışıyorsunuz veyahut internet sitesine girip işin aslı astarını öğrenmeyi deniyorsunuz. Ancak tüm bunları yapmak yerine yapmanız gereken şey E-Devlet’in SMS şikayet sistemini kullanmak. Örneğin bahsettiğimiz esemeste dizisinemacast.com internet sayfası verilmiş ve buraya iki adet fotoğraf yüklemeniz istenmiş. Harbuki siz herhangi bir başvuru yapmadınız ve tüzel kişiliğe size mesaj göndermesi için de izin sağlamadınız. Verilen bağlantıya girip işlem yaptığınızda başınız ağrıyabilir. Bu tarz tuzaklara karşı dikkatli olmalı ve devletin şikayet sistemini kullanarak bildiriminizi yapmalısınız.

Benim numarama nasıl ulaşabiliyorlar?

Günümüzde kullandığımız pek çok şey ücretsiz ancak girişimcilik çıkarının sosyal yönde değil kişisel olduğunu bilmelisiniz. Yani bir kişi bir uygulama geliştiriyorsa veyahut bir hizmet sunuyorsa ve sizin numaranız da dahil bilgilerinizi barındırıyorsa bunu yasal veyahut yasal olmayan yollarla diğer tüzel kişiliklerle paylaşabiliyor. Ellerinde numara listesi ve detaylı bilgi de bulunan tüzel kişilikler size ulaşırken hiç sıkıntı yaşamıyor ve bu durum rahatsız edici mesajlara da neden oluyor.
Android Telefonlarda Kullanabileceğiniz Uyku Takibi Programları
OnePlus 9 Serisinin Teknik Özellikleri Belli Oldu
iPhone Numara Gizleme Yöntemi
BiP Hakkında Bilgiler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)