Chip (C.H.I.P) Nedir?

Fahri Gün 02 Eki 2017 Bilgisayar 716  0

Chip nedir? Chip hakkında ayrıntılı bilgiler veriyoruz.

Chip kelime anlamı olarak Ingilizce bir kelimedir ve Türkçe karşılığı yongadır.  Aslında Chip yonga anlamının dışında pek çok anlamda da kullanılabiliyor ama biz size bu içeriğimizde teknoloji alanındaki bilgisayar yani C.H.I.P hakkında bilgiler vereceğiz.

Chip’in diğer adı C.H.I.P’dir. Tek kartlı bir kişisel bilgisayardır. Kartın üreticisi  Next Thing Co. tüzel kişiliğidir. Dünya üzerindeki en ucuz ve en ufak ilk bilgisayardır. Boyutu flash bellek kadardır ve fiyatı 9 Dolar’dır. Sloganı da ‘Dünyanın ilk 9 Dolar’lık bilgisayarı’ şeklindedir.

Alpha sürüm ile birlikte topluluk desteği sürekli geliştirilmiştir. Bu minicik donanım ile ilgili forumlarda ayda 1000 civarı topic açılmaya başlanmıştır. Chip’in tarihi ise sadece iki yıllık bir tarih. 2015 yılının Eylül ayında dağıtılmaya başlandı ve satışı tam olarak 2016 yılı içerisinde yaygınlaştı. Hatta ilk çıktığında pek çok haber sitesinde haberi yapılmıştı.

CHIP’te hangi işlemci kullanılıyor?

AllWinner R8 işlemci kullanmaktadır.  Chip Pro isimli bir sürümü de bulunmaktadır ancak onda hangi işlemci bulunduğu bilinmiyor.

Etiketler: ,
Bilgisayar Üzerinde Basitçe Çizim Yapabileceğiniz 5 Çizim Programı
Uygulama Düzgün Başlatılamadı 0xc0000005 Hatasını Çözme Yöntemi
Samsung Tablet Kategorisinde Dikkat Çeken Bir Başarı Daha Yakaladı
Windows 10 Ürün Anahtarını Tespit Etme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)