Bilgisayarın Tozlanmasının Performansa Etkileri

Fahri Gün 01 Eki 2017 Bilgisayar 790  0

Bilgisayarın tozlanmasının performansa etki edip etmeyeceği özellikle bilgisayar oyuncuları tarafından merak edilen bir konu. Yeni içeriğimizde bu konu hakkında bilgiler vereceğiz.

Bilgisayarınızın donanımlarının tozlanması performansa olumsuz yönde etki edecektir ancak bu ne kadar tozlandığına, ne kadar süredir tozlu kaldığına bağlıdır. Bilgisayar parçaları üzerinde en fazla tozlanan donanımlar en önemli donanımların soğutma sistemleridir. Yani grafik kartınızın ve işlemcinizin üzerinde yer alan soğutmlarda aşırı bir tozlanma görürsünüz. RAM gibi donanımlarda ise bu tozlanma çok daha azdır. Aynı zamanda bilgisayarın en fazla ısınan parçaları da yine grafik kart ve işlemci olduğu için haliyle tozlanmalar en başta sıcaklık konusunda olumsuz etki yapacaktır.

Tozlu bir donanım tozsuz donanıma göre daha çok ısınır ve tabii bu da performans kayıplarına neden olabilir. Hatta bazı sistemler kendisini mesela grafik kart 85 dereceye ulaştığında kapatıp yeniden açar. Eğer sizin sisteminizde de bu sık sık oluyorsa o halde tozları temizlemenizin vakti gelmiş olabilir. Tabii tozları temizlemek için bu kadar çok beklemeye de gerek yoktur. Yaklaşık altı ayda bir tozların temizlenmesi daha performanslı ve sağlıklı bir bilgisayara kavuşmanızı sağlayacaktır. Nitekim özellikle çok ısınan ve çok toz tutan grafik kart gibi donanımların üzerinde yer alan tozlar, bir süre sonra o aygıtın bir parçası haline dönüşebilir yani çok uzun zaman tozlu kalırsa temizlenmesi neredeyse imkansız olabilir. Çünkü tozlar özellikle sıcaklık ile beraber donanımların üzerine yapışabilir ve zamanla donanımınızın bir parçası haline gelebilir.

Etiketler: ,
MacOS Cihazda Ekran Görüntüsü Alma Yöntemi
Bilgisayar Üzerinde Basitçe Çizim Yapabileceğiniz 5 Çizim Programı
Uygulama Düzgün Başlatılamadı 0xc0000005 Hatasını Çözme Yöntemi
Samsung Tablet Kategorisinde Dikkat Çeken Bir Başarı Daha Yakaladı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)