Bilgisayar Kullananların Yapmaması Gereken Önemli Hatalar

Fahri Gün 06 Mar 2018 Bilgisayar 655  0

Hazırladığımız bu makalemizi bilgisayar konusundaki uzun yıllara dayanan bilgi birikimimize dayanarak ortaya çıkardık. Haliyle bunu incelemeniz eğer yeni yeni bilgisayar kullanıyorsanız veya bilgisayarlarla pek haşır neşir değilseniz size çok şey katacak.

Bilgisayarımızı kullanırken yapılan önemli hatalar genelde donanımlarla ilgilidir. Yani mesela bir bilgisayarın yazılımını bozsanızda veya virüs soksanızda onu geri getirme şansınız yüksektir. Ancak donanımlara önemli bir zarar verdiğinizde tamire yollamaktan veya çöpe atmaktan başka bir çareniz kalmaz. Netice itibariyle bu yazımızda daha çok donanım tarafında yapılmaması gerekenlerle ilgili bilgiler vereceğiz.

Tozları temizlememek veya yanlış temizlemek

Bu son derece önemli bir konu. Bilgisayar parçaları uzun süre temizlenmediğinde elektrik kontağı, aşırı ısınma sorunları boy gösterebilir. En iyi ihtimalle bilgisayar normal sıcaklığından 4-5 derece daha yüksek bir sıcaklıkla çalışacaktır. Bilgisayarların rutin temizlikleri sürekli yapılmalıdır. Monitör ve kasa temizlenmelidir. Kasanın hem dışı hem içi silinmelidir çünkü içerisindeki aygıtlar belli bir zaman sonra toz kapar. Toz sıcağı sever ve boşta 50 derece yükte ise çok daha yüksek derecelere çıkabilen donanımlarınızın üzerlerine yapışır. Haliyle bu donanımları belli aralıklarla temizlemeniz lazım. Bunu yaparken hava kompresörü veya nemli yumuşak bezler kullanmalısınız. Monitör ekranı da yine zamanla tozlanır ve onu temizlemek için de hafif nemli bezlerden yararlanabilirsiniz. Bezlere kimyasal madde sürmeyin. Sadece saf su damlatın.

DVD oynatıcıyı elle ittirmek

DVD oynatıcıyı elle ittirerek kapatmayın. Kullanıcıların çoğu DVD’yi oynatıcıya koyduktan sonra kapağını ittirerek sokar. Bu zararlı bir yöntemdir. Zamanlı DVD oynatıcınızın bozulmasına, en iyi ihtimalle ömrünün kısalmasına yol açar.

Düzelsin diye kasaya vurmak

Başlı başına hatadır. Maalesef halkımızda bir şey bozulunca vurarak düzeltmek gibi bir algı var. Bu son derece yanlıştır. Kasa düzgün çalışsın diye vurursanız içerisindeki donanımlara zarar verebilirsiniz. Özellikle çalışır vaziyetteyken sertçe darbe aldıklarında bu risk daha yüksektir. Bilgisayardaki en hassas donanımlar ise dışarıdan bakıldığında en sağlam gibi gözüken HDD gibi depolama donanımlarıdır. Bunlar hareket etmesin diye özel bir bölmede vidalanmışlardır çünkü darbe almamaları, düşürülmemeleri, çalışırken de yerinden oynatılmaması gerekir. Size kasaya vurduğunuzda bu hassas donanımlara zarar verebilirsiniz. Bilgisayarların en önemli donanımları da yine HDD gibi depolama aygıtlarıdır çünkü içerisinde kişisel bilgileriniz vardır. Haliyle bunları kaybederseniz içerisindeki tüm iş dosyalarınız, oyunlarınız, kişisel verileriniz silinecektir. HDD bozulduğunda içerisindekileri geri getirmek çok zordur ve bazen imkansızdır.

İşlem yaparken aniden kapatmak & fişten çekmek

Bilgisayarda özellikle bir yükleme yaparken aniden kapatılmamalıdır. Bu özellikle eski bilgisayarlara zarar verir çünkü günümüzde yeni güç kaynaklarının ani kesilmelere karşı özel korumaları bulunmaktadır.

Topraklı priz kullanmamak

Başlı başına hatadır. Oluşabilecek elektrik kaçaklarına karşı muhakkak topraklı priz kullanılmalıdır. Bilgisayarlar özellikle tam yükte ciddi bir elektrik harcayabilmektedir.

Antivirüs kullanmamak

Antivirüs yazılımları bir bilgisayarın olmazsa olmazıdır. Güvenli internet gezintisi ve indirmeler için muhakkak kaliteli bir antivirüs yazılımına sahip olmalısınız.

Donanımları takıp çıkarırken dengesiz güç kullanmak

Bu en çok yapılan hatalardan biri. Zaman zaman benim de yaptığım oldu. Bir parçanın tam olarak nasıl söküleceğini bilmemek veya dengesiz bir kuvvet uygulamak özellikle eski donanımların giriş çıkışlarının kırılmasına, zedelenmesine neden olabilir. Grafik kartı ve RAM takarken mandallara dikkat etmemek, kart doğru oturmamışken oturması için güç uygulamak gibi durumlarda aygıtlarınızı bozabilirsiniz. Aslında bu tarz işlemleri acemiyseniz yapmamanız daha iyi  olur fakat eğer elinizde çalışan eski bir bilgisayar var ise veya yedekte donanımınız varsa bu tip şeyleri öğrenmek son derece basittir. Yeterli ilginiz oldukçan sonra kısa sürede bir kasayı tamamen söküp yeniden dizecek bilgiye erişebilirsiniz. Bilgisayar donanımlarının nasıl takılıp çıkarıldığına ilişkin videolar izleyerek veya deneme yanılma yöntemiyle öğrenebilirsiniz.

Etiketler:
Bilgisayar Üzerinde Basitçe Çizim Yapabileceğiniz 5 Çizim Programı
Uygulama Düzgün Başlatılamadı 0xc0000005 Hatasını Çözme Yöntemi
Samsung Tablet Kategorisinde Dikkat Çeken Bir Başarı Daha Yakaladı
Windows 10 Ürün Anahtarını Tespit Etme Yöntemi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)