Bilgisayar Başında Vakit Geçirirken Yapılmaması Gereken Hatalar

Fahri Gün 24 Tem 2020 Bilgisayar 306  0

Yeni yazımızda bilgisayar başında çok fazla oturan kullanıcıların sağlıklarını riske atmamak için yapmamaları gereken hataları derledik.

Artık iletişim çağında yaşıyoruz ve hemen hemen her işimizi elektronik ortam üzerinden görüyoruz. Özellikle masa başı çalışma günümüzde inanılmaz arttı. Aynı zamanda pek çok hobi de bilgisayarlar ile gerçekleştiriliyor. Bu durum kullanıcıların gün içerisinde 10 saatin üzerinde bilgisayar başında durmasına neden oluyor. Elbette bu önemli sağlık sorunlarına sebep olabilir. Kullanıcıların bu doğrultuda bilgisayar başında zaman geçirirken dikkat etmesi gereken bazı unsurlar , kullanım esnasında yapmaması gereken hatalar bulunuyor.

Kambur duruş

Bilgisayar kullanımı sırasında kullanıcıların yanlış bir duruş poizsyonu edinmeleri son derece sıkıntılı bir durum.Kambur olarak oturmak yapılan en belirgin hatalardan. Kambur oturulmasının temel sebeplerinden biri ise klavyenin ve farenin genelde çok önde olmasıdır. Klavyeyi ve fareyi masınızda size uzak bir şekilde konumlandırmayınız. Kolayca erişebileceğiniz konumlarda olmalılar.

Kullanılan ekipmanlar

Masa üzerinde kaç monitörün veya kaç aktif diğer ekipmanın olduğu sizin aldığınız radyasyon oranıyla ve elbette göz yorgunluğuyla doğrudan ilişkilidir. Örneğin masada iki monitör bulunuyorsa ikisinin de açık olması hiç sağlıklı bir durum değil. Aynı zamanda mikrofon, kulaklık, telefon gibi diğer elektronik aletlerin de bilgisayar kullanımı sırasında hemen yanınızda her an olması da hatadır. En az bir metrelik bir mesafede olmalılar.

Monitöre çok yakından bakmak

Yapılmaması gereken hatalardan biri de monitöre çok yakın bir mesafeden bakmaktır. Ekranla aranızda en az yarım metrelik bir mesafe olması tavsiye edilmektedir. Aynı zamanda 150 – 160 cm bir masa kullanmanızda fayda var. Böylece masa düzeniniz de sağlık için daha uygun olacaktır.

Bilek desteği kullanmamak

Uzun süre klavye kullanırken bileklerin sert bir yüzeye değmesini engellemeniz gerekiyor. Bilek destekleri bu bağlamda uzun süreli klavye kullanımları için bir hayli işe yarayabiliyor. Bilek tarafında yaşanabilecek kızarma veya ağrıları engelleyebilirsiniz.

Ara vermemek

Uzun süre aralıksız olarak aynı pozisyonda bilgisayar kullanmamaya çalışın. Eğer bilgisayarda çok uzun süre durmanız gerekiyorsa o halde yarım saatte bir kalkarak yürüyüş yapın veya ufak egsersizler yaparak vücudunuzu diri tutmaya çalışın. Aksi taktirde boyun fıtığı, bel fıtığı gibi hastalıkların belirtileri gözlemlenebilir.
Etiketler:
Türkiye’de Yazılımcılar İşe Girerken Bunlara Dikkat Ediyor
RedmiBook 15 Çıkış Tarihi ve Özellikleri Belirlendi
Termal Macun Sürerken Yapılan Hatalar
Bilgisayarlardaki Intel Çıkartmasına Dair Bilmeniz Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)