Bataryalar Hakkında Doğru Bilinen Yanlışlar

Fahri Gün 28 Haz 2021 Mobil 311  0

Bu içeriğimizde günlük hayatta kullandığınız bataryalar ile ilgili olarak yanlış olan ancak doğru olduğu sanılan bazı bilgilere değineceğiz. İşte konuya ilişkin detaylar…

Akıllı cihazlara enerji sağlayan bataryalar günümüzde adeta vazgeçilmez halini aldı. Bataryalar hakkında bu zamana kadar çok fazla farklı bilgi de paylaşılıp kalıplaştı. Bunlardan bazıları ise bilindiğinin aksine oldukça yanlış. Peki bataryalar hakkında doğru bilinen yanlışlar nelerdir?

Yanlış: Bataryayı Soğukta Bırakın

Özellikle bir dönem soğuk havanın batarya sağlığına yararlı olduğuna yönelik bilgiler çoktu ancak bunlar yanlış bilgiler olup, bataryanın soğukta kalmasının yararlı olduğunu gösteren bir delil bulunmamakla birlikte tam aksine aşırı soğuk bir ortam bataryaya zarar verecektir. Aynı şekilde aşırı sıcaklık da bataryanın zarar görmesine neden olacaktır. Bataryaları oda sıcaklığında barındırmak gerekiyor.

Yanlış: Bataryayı Şarjda Uzun Süre Bırakmayın

İşte en fazla karşılaşılan yanlışlık budur. Aslında bundan uzun süre önce, bataryayı şarjda uzun süre bırakmama önerisi belki de en doğru önerilerden biriydi ancak artık uygulanması tamamen anlamsız ve yanlış. Çünkü günümüzde yeni nesil bataryalar tamamen dolduğu andan itibaren şarj alımını kesmektedir. Bu sayede cihazınızı tam şarj olduktan sonra hala şarjda bıraktıysanız cihazınız zarar görmez.

Yanlış : Bataryayı Sık Sık Boşaltın

Eski nesil bataryaların kapasitelerini koruyabilmek için tamamen boşalması gerekirdi.  Günümüzde ise yeni bataryalar ile bu durum değişti. Lityum bataryalar sayesinde bataryayı boşaltmanıza gerek yok hatta cihazınızın şarjının yüzde 20’nin altına düşmesine müsaade etmemeye çalışın. Batarya boşaltma yöntemi ise artık yanlış bir yöntem olduğundan eğer hala uyguluyorsanız bırakın.

Etiketler:
Instagram Sohbet Arka Planını Değiştirme Yöntemi
Threads Uygulamasında Video İndirme İşlemleri
Yerli Üretim Akıllı Telefon Modelleri
Redmi Note 12 Pro’nun Donanımları Ortaya Çıktı

Yorum Yapmayı Unutmayın :)