Perl Programlama Dili Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 10 May 2024 Webmaster 70  0

Bu içeriğimizde Perl programlama diline ilişkin bilinmesi gereken temel bilgilere yer vermekteyiz. İşte Perl programlama diline dair ayrıntılar…

Larry Wall’ın geliştirdiği Perl’in bir açılımı bulunmamakta olup, mizahi olarak ortaya atılmış bir açılımı ise “Pathologically Eclectic Rubbish Lister” yani “Hastalıklı Derecede Eklektik ve Saçma Listeleyici” şeklindedir.

İlgi çekici yanlara sahip olan Perl, aynı amaç için sayısız farklı kodun kullanılabildiği bir ortam sunar. Bu da sıkı takipçilerinin bu hususta yarışmalar bile düzenlemesini sağlamaktadır. Perl, web geliştirme, veri yönetimi, sistem yönetimi ve daha fazlası için kullanılabilmektedir.

Perl oluşturulurken Python, Pascal, C++, C, AWK, sed, Lips, Ruby, JavaScript, PHP programlama dillerinden etkilenilmiştir. Öne çıkan avantajı ise metin işleme ve ayrıştırmayla ilgili olarak en güçlü programlama dili olması ve bunun yanı sıra öğrenmesinin basit olmasıdır.

Nesneye yönelik bir yapısı bulunan Perl, CPAN kütüphanesi ile çalışır. Esnek olup sürekli olarak geliştirilmekte olan açık kaynaklı bir yapısı bulunmaktadır. Daha çok web geliştirme üzerine kullanılmaktadır. Veri çıkarıp rapor hazırlamak amaçlarıyla yararlanılabilmektedir. Sistemlerin temizlenmesi, kaynakların kullanılmasıyla ilgili olarak raporlar oluşturmakta ve ağdaki olası güvenlik problemlerini kontrol edebilmektedir.

Perl ile Python arasındaki ilişki

İki dil de nesne yönelimli programlama dilleridir. İkisinin de açık kaynak kodlu olduğunu ve UNIX hedeflenerek geliştirildiğini belirtmek gerekir. İkisi arasındaki temel farklar ise Perl dilinde boşlukların bir öneminin olmaması ve yine Perl dilinde tüm ifadelerin “;” ile bitmesinin gerekmesidir.

Günümüzde her ne kadar Perl dilinin bittiğine yönelik bazı görüşler olsada TIOBE popülerlik sıralamalarında ilk sıralarda yer almayı başarmaktadır. Bunun yanı sıra metin işleme ile ilgili olarak karmaşık senaryolarda da yaygın olarak başvurulmaktadır.

Türkçe – Rusya Çeviri Araçları
Web Hosting Planları Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Banner Reklamların Gelişimi
En Fazla Kullanılan HTML Kodları

Yorum Yapmayı Unutmayın :)