Nanobotlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 13 May 2024 Teknoloji 66  0

Yazımızda nanobotların ne anlama geldiğine değiniyor, nanobotlara ilişkin bilgilere yer veriyoruz.

Nanobot, robotik biliminin fantastik alt dallarından biri olarak kabul edilmektedir. Nanobot terim olarak moleküler düzeydeki robotlara verilen isim olarak karşımıza çıkmaktadır.

Son derece küçük yapıdaki nanobotların temel amaçları bilgiyi algılayıp işlemektir. Tıp ve çevre iyileştirme alanlarında kullanım potansiyeli son derece yüksek olan nanobotlar, nanoteknolojinin oldukça hızlı büyüyen teknolojik alanlardan birisi olması sayesinde giderek daha çok gelişmektedir. Son zamanlarda yapılan yatırımlar ile nanobot sektöründe daha da büyük gelişmelerin meydana gelmesi beklenmektedir.

Pek çok alanın kesişme noktası olarak karşımıza çıkmakta olan nanorobotik, nano ölçekte yapılacak fiziksel modelleme ardından gerçeğine geçilmesi adına da önemli katkılar sağlamaktadır. Bu bağlamda test aşaması olarak pek çok çalışmada kullanılabilir.

Nanobotların kendilerine ait güç kaynakları, kapasitör gibi dahili güç yapıları yer almaktadır. Bunun yanı sıra jeneratör de kullanılabiliyor. Öte yandan serbest dolaşmamakta olan nanobotların ise hedef okuma hareket edebilmesi için kullanabildikleri bir sistem mevcuttur.

Nanobotlarda navigasyon hususu ayrıca önem arz etmektedir. Nanobotun gideceği yeri algılayarak oraya yerleşmesi gibi çalışmalar için ultrasonik sinyallerden yararlanılmaktadır. Eklenen yerleşik sensörler sayesinde de nanobotlar daha özerk bir hale getirilebilmektedir.

4D Baskı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Yazılım Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Rüzgar Türbinleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Matplotlib Kütüphanesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)