Yazılım Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Fahri Gün 08 May 2024 Teknoloji 53  0

İçeriğimizde yazılımla ilgili olarak bilinmesi gereken temel unsurlara ilişkin bilgiler veriyoruz. İşte yazılım dünyasına dair detaylar…

Donanımlar fiziki olarak ele alınabilecek olan parçalardır. Bilgisayardan örnek verecek olursak; Ekran kartı, anakart gibi cihazlar fiziki olarak elle dokunabildiğiniz bilgisayar parçaları iken yazılımlara fiziki olarak dokunmak mümkün olmamaktadır. Yazılımlar işletim sistemleri, programlama dilleri, programlar gibi fiziki olarak dokunulamayan sanal ürünlerdir. Ekrana bir komut verdiğimiz zaman arka planda çeşitli kodlar çalışmakta ve sizlerin işlemlerinizi rahat bir şekilde gerçekleştirebilmeniz sağlanmaktadır.

Yazılımların belirli amaçları olur ve o amaçları yerine getirebilmek için hazırlanırlar. Mesela bir metin programının temel görevi sizin metni yazabilmenizi sağlamasıdır. Yazılımda algoritma son derece önemlidir. Bir problemin çözülebilmesi için izlenmesi gereken kuralların sıralı bir listesi olarak karşımıza çıkar.

Geniş bir iş yelpazesi bulunan yazılımlar, kendi içerisinde mobil yazılım geliştirme, web yazılımı, oyun geliştirme, yapay zeka, veri bilimi, embedded systems, kaynak kod gibi çeşitli farklılıklara ayrılır. Öte yandan bilgisayarlar herhangi bir doğal dil bilmemekle birlikte, kullanıcılar için yalnızca 0 ve 1 mantığı ile hareket etmekte olan aracı yapısındadırlar. Bu durum bilgisayarların, yazılan kodları kaynak kod olarak algılaması olup buna göre tepki vermesidir. 0 ve 1 mantığı, makine kodu teriminin karşılığı olarak karşımıza çıkar. Bizim yazmış olduğumuz ve insanların anladığı kodlar, bilgisayar tarafından yalnızca 0 ve 1’den oluşmakta olan, makinanın kendi alfabesine çevrilerek uygulanmaktadır. Bu bağlamda bilgisayar ile, onların anladığı makine dili ile konuşmaktasınız.

Böylece yazılım terimine ilişkin bilinmesi gereken temel bilgilere yer vermiş olduk. Daha fazla benzer içerik için platformumuzdaki diğer yazılara göz atabilirsiniz.

4D Baskı Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Nanobotlar Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Rüzgar Türbinleri Hakkında Bilinmesi Gerekenler
Matplotlib Kütüphanesi Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Yorum Yapmayı Unutmayın :)