Dual Kamera Tanımı ve İşlevleri

Emre BEY 22 Şub 2018 Mobil 70  0

Akıllı telefonlarda sıklıkla gördüğümüz dual kameralar nedir ve ne işe yarıyor? Bu sorunun cevabını merak edenler için ayrıntılı bir rehber  hazırladık.

Dual kelimesi İngilizce bir kelime olup Çift anlamına geliyor. Dual Kamera demek haliyle Çift Kamera demektir. Özellikle akıllı telefonlarda artık çift kamera olduğu gözünüze çarpmıştır. Özellikle üst segment telefonlarda çift kameralar görmekteyiz. İşte çift arka kameralı bir telefonun görüntüsü:

Gördüğünüz gibi yukarıdaki örnekte telefonun arka tarafında iki kamera bulunuyor. Bu kameraların diyaframları arasında da ciddi bir farklılık var. Zaten şekil itibariyle de ikisinin farklı olduğunu görebilirsiniz. Haliyle çift kameralar aslında birbiri içerisinde görev dağılımına sahiptir. Bu kameralardan ikisi de birbirinden farklı nitelikler üzerinde yoğunlaşmaktadır. Böylece çok daha net ve hızlı görüntüler elde edilmektedir. İkisi bir arada çalışmaktadır ve özellikle fotoğraf veya video çekerken harika bir odaklanma hızı sunmaktadırlar.

Genelde bunların birinde siyah beyaz görüntülere odaklanıldığına, diğerinde de RGB sensörünün donatıldığına şahit oluyoruz. Tek renkli sensör yerine bu şekilde bir çözüm uygulanması hem fotoğrafların daha iyi gözükmesini hem de odaklanma hızının yükselmesini sağlıyor. Aynı zamanda zoom yaparken de görüntü kalitesinden ödün verilmemesini sağlamaktadır. Elbette bu donanımların kendi özelliklerine göre de biraz değişkenlik gösterebilir.

Dual kameralar hayatımıza tam anlamıyla 2016 yılında girmeye başladı. İlk olarak her zaman olduğu gibi amiral gemi telefon modellerinde karşımıza çıktılar. Çok beğenilen fonksiyonları kısa sürede ünlenmelerini ve yayılmalarını sağladı.  Önümüzdeki süreçte daha da yayılacak gibi gözüküyorlar.

Etiketler:, ,
Huawei P20 ve P20 Pro Telefonları Süper Yavaş Çekim Yapabiliyor
ZTE Orta Segmente Yeni Bir Akıllı Telefon Satışa Çıkarıyor
Sony’den Xperia Serisi İle İlgili Kullanıcılar İçin Büyük Fırsat
Motorola Cephesinde Sürpriz Gelişme: Moto X5 İptal Edildi

Yorum Yapmayı Unutmayın :)